czwartek, 10 października 2013

Pretty Things. The last generation of American Burlesque Queens - recenzja książki

Pozostając wciąż w temacie burleski chciałam przedstawić Wam niezwykle ciekawą książkę dotyczącą tego zagadnienia. Liz Goldwyn, wnuczka aktorki ery kina niemego i modelki Vogue  - Frances Howard oraz słynnego producenta filmowego Samuela Goldwyna, przez ponad 10 lat gromadziła materiały na temat burleski, jej największej fali popularności oraz najbardziej znanych artystek amerykańskiej sceny.
Jak przyznaje autorka, burleską zainteresowała się w wieku lat 18, gdy w jednym ze sklepów vintage znalazła dwa przepiękne kostiumy z lat 50. należące do występujących na scenie artystek. Zachwycona niezwykłą precyzją wykonania strojów, postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej zarówno na temat kostiumów, jak i samej burleski. Kolekcja kostiumów wciąż się powiększała, a Liz zaczęła pisać listy do dawnych artystek, prosząc o rozmowę na temat życia scenicznego w latach 1940 - 1950.
Album ten jest ukoronowaniem 10 letniej pracy autorki, a także hołdem złożonym kobietom występującym na scenie w tym czasie, niezwykłym projektantom kostiumów oraz managerom. To także analiza bardzo ciekawych czasów i zmieniającej się pozycji kobiety w ówczesnym świecie.
We wstępie książki autorka zajmuje się historią burleski. Zaczyna od opisu XVII wiecznych przedstawień, przypomina  La Belle Epoque, paryskie teatry i najsłynniejszy paryski music hall Folies - Bergere. Przywołuje angielskie grupy takie jak The British Blondes, które pod koniec XIX wieku zawitały do Stanów Zjednoczonych.
Pierwsza część książki podzielona została na cztery podrozdziały. Niezwykle interesująca jest według mnie ta poświęcona kostiumom. 
Autorka przywołuje nazwiska najbardziej znanych projektantów i projektantek (Gussie Gross, Madame Etoile, Brooks Costumes, Betty Mayers, Jack of Hollywood oraz Rex Huntington). Liz Goldwyn opisuje proces powstawania niezwykłych kostiumów (które miały bardzo skomplikowaną konstrukcję, która dodatkowo musiała być  łatwa do ściągnięcia), ich bardzo wysokie ceny (dochodzące do $600, czyli dzisiejszych $3,600) oraz wpływ strojów z music hallów na kostiumografów z Hollywood oraz ich związki z wysokim krawiectwem.
W kolejnych częściach autorka opisuje występy i popisowe numery najbardziej znanych artystek, życie pozasceniczne czyli tzw. backstage oraz pozostałe elementy burleski, takie jak taniec oraz striptease. 
W drugiej części zebrane zostały wspomnienia i rozmowy ze słynnymi amerykańskim artystkami.
Jest tu słynna Betty Rowland znana pod pseudonimem "The Ball of Fire", jej siostra Dian Rowland, June St.Clair "Platynowa księżniczka", Lois De Fee oraz niezwykła Zorita.

Największym atutem książki są niezwykle szczere i intymne rozmowy, które udało się autorce przeprowadzi z samymi artystkami, a także nigdzie wcześniej niepublikowane zdjęcia, które dostarczyły same artystki oraz managerowie klubów.
Polecam gorąco to wydanie wszystkim zainteresowanym burleską. Książkę można nabyć na brytyjskiej stronie Amazon.co.uk.  

 



4 komentarze:

  1. Dzięki! Muszę się za nią rozejrzeć bo brzmi i wygląda rzeczywiście smakowicie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest również dostępna w naszym polskim empiku - na zamówienie, ale jest :) Nie wiem tylko jaka jest różnica cenowa :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że morże być drożej - nie wiem jaki mają kurs funta.

      Usuń
    2. Zaciekawiłaś mnie opisem - książka zamówiona, mam nadzieję, że przyjdzie szybko.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis