sobota, 10 stycznia 2015

6 KSIĄŻEK O STYLU RETRO, KTÓRE POLECAM

Jeśli chodzi o nasz rynek wydawniczy oraz publikacje w języku polskim traktujące o szeroko pojętym stylu retro, nie jest zbyt ciekawie. Wprawdzie w tym roku nieco się poprawiło i w księgarniach pojawiło się kilka tytułów wartych uwagi, to porównując naszą ofertę, do tego, co można znaleźc w literaturze angielskojęzycznej, jest niestety wciąż bardzo ubogo. Z pomocą jak zwykle przychodzi Amazon i to głównie na tej stronie zaopatruję się w książki oraz albumy poświęcone modzie retro. Dziś chciałam Wam przedstawić moje ulubione tytuły.

1.* VINTAGE FASHION. COLLECTING AND WEARING DESIGNER CLASSICS *
Szczegółową recenzję książki znajdziecie tutaj
2. * VINTAGE HAIRSTYLING. RETRO STYLES WITH STEP-BY-STEP TECHNIQUES *
O książce pisałam tutaj >>
3. * THE 1950S LOOK. RECREATING THE FASHIONS OF THE FIFTIES *
Ciekawa książka poświęcona modzie oraz urodzie lat 50. Podzielona na przejrzyście skonstruowane rozdziały opisujące zarówno styl kobiet, jak i mężczyzn. Zawiera mnóstwo cytatów pochodzących z brytyjskich pism z tamtego okresu, dotyczących zasad ubioru oraz makijażu.
W środku znajdziecie zarówno dużo ciekawych fotografii oraz ilustracji z magazynów oraz reklam, ale także sporo tekstu. Bardzo szczegółowo potraktowano dodatki. Każdemu z nich poświęcono osobny rozdział (buty, pończochy, kapelusze, rękawiczki, paski, torebki i koszyki, walizki, parasolki, okulary, biżuteria, apaszki).

 4. * STYLE ME VINTAGE. HAIR *
Niewielka książeczka z serii "Style me Vintage" jako jedna z pierwszych zagościła na mojej półce, więc mam do niej sentyment. W środku pokazano najsłynniejsze fryzury od lat 20. do 60. XX wieku, wraz z opisem i zdjęciami, jak krok po kroku je wykonać. Nieco więcej o tej książeczce pisałam także tutaj >>
5. *BURLESQUE AND THE ART OF TEESE * 
Książka autorstwa Dity von Teese, w której artystka dzieli się swoją wiedzą na temat burleski, opowiada o początkach swojej fascynacji stylem retro, a także udziela ciekawych wskazówek dotyczących makijażu oraz fryzur z lat 1920 - 1960.

6. * MODA KOBIECA XX WIEKU *
A na koniec moja ulubiona książka w języku polskim opowiadająca o modzie XX wieku. Do tego tytułu wracam najczęściej i polecam ją wszystkim osobom, które chcą zgłębić styl minionych dekad. 
  A JAKIE SĄ WASZE ULUBIONE KSIĄŻKI POŚWIĘCONE STYLOWI RETRO?


6 komentarzy:

 1. ja dopiero poznaję styl vintage i retro i Twój blog jest dla mnie najciekawszą lekturą :) obserwuję i podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie pozycją "Moda kobieca XX wieku", chyba się za nią rozejrzę. W ogóle dużo jest świetnych książek, ale ceny odstraszają. ;)
  Na święta dostałam książkę "Elegantki. Moda ulicy lat 50 i 60 XX wieku". Poszczególne bohaterki opisują swoje zmagania w walce o oryginalność i szykowny wygląd. Świetnie się czyta, ale jak zwykle- wzrasta ochota na więcej! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam "Style me vintage: clothes" oraz "Style me vintage: hair". Urocze, ale spodziewałam się więcej treści, wskazówek. Teraz poluję na "The 1950 look", mam nadzieję na upolowanie rychłe i pomyślne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteś skarbnicą informacji. Pozycje, które podajesz skrzętnie zapisuję do mojej listy.
  Serię "Style me vintage" lubię, choć faktycznie spodziewałam się więcej informacji.

  Łatwiej mi obecnie kupować książki anglojęzyczne niż polskie. Ma to ten plus, że wybór jest większy. Ostatnio zachwycam się serią książek z wykrojami sukienek ikon stylu - Audrey Hepburn, Grace Kelly czy Coco Chanel (" Famous Frocks" Sary Alm i "Little Black Dress"Dolin Bliss O'Shea). Dla osób szyjących i interesujących się stylem retro to moim zdaniem bardzo ciekawe książki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam teraz "Elegance: A Complete Guide for Every Woman Who Wants to Be Well and Property Dressed on All Occassions" Genevieve Antione Dariaux, wydanie z 1964 - niedawny reprint to wersja skrocona - i się zachwycam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis