niedziela, 15 marca 2015

"Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX-XX w." tymczasowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

Wystawa „Łódzkie mody. Moda i akcesoria strojów XIX – XX w.” podejmuje próbę odtworzenia wyglądu garderoby modnej łodzianki i łodzianina końca XIX i pierwszej tercji XX wieku, na podstawie analizy zarówno zachowanych nielicznych zabytków o ustalonej proweniencji, materiałów ikonograficznych, a także materiałów archiwalnych i źródłowych. W przestrzeni galeryjnej starano się oddać istotę kulturowych zagadnień recepcji mody w środowisku łódzkiego mieszczaństwa i burżuazji. Prezentując rodzaje, typy i zmieniające się formy konstrukcji ubioru oraz jego akcesoriów. Chcąc zaprezentować stroje domowe, codzienne, wizytowe, wieczorowe i balowe, a także odzież sportową i dziecięcą podzielono ekspozycję na następujące sekwencje:  Manewry bieliźniarstwa – bielizna osobista i nocna ; Przed lustrem – higiena i kosmetyki ; Moda dziecięca ; W buduarze i salonie – moda domowa i wizytowa ; Łódzkie pory roku – stroje codzienne, okrycia wierzchnie i nakrycia głowy; Letniska i promenady kurortów – stroje spacerowe, rekreacyjne i sportowe ; Bale, rauty, reduty oraz wieczory w teatrze – stroje  wieczorowe i balowe.

Meloniki i kapelusz (Firma Karl Goepert – Łódź ok.1900 i l.20/30 XX w.) Zbiory
 Muzeum Miasta Łodzi, fotografia Bożena Szafrańska


Przy tworzeniu wystawy „Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX-XX w.” wykorzystano zarówno obiekty pochodzące z lokalnych firm i pracowni, jak również o łódzkiej proweniencji,  zamawiane i kupowane często przez najzamożniejszych łodzian w europejskich stolicach.
Należy jednak zaznaczyć, że z uwagi na społeczne uwarunkowania dotyczące ubioru (jego zniszczenie, czy przeróbki), zachowała się jedynie niewielka część eksponatów.
Sukienki letnie z kapeluszami (l.30 XX w.) Kolekcja Adama Leja, fotografia Paweł Myszka, Maciej Widzowski
Prezentowane obiekty stanowią własność muzeów: Muzeum Miasta Łodzi, Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Miasta Pabianic, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i osób prywatnych, w tym od historyka sztuki, marszanda i publicysty Adama Leja - właściciela największej polskiej kolekcji strojów i ich akcesoriów. 
Torebki wieczorowe i akcesoria kosmetyczne (I ćw. XX w.) Zbiory Muzeum Miasta Łodzi, fotografia Bożena Szafrańska
 Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX-XX w.

19 marca – 3 maja 2015 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 18 marca (środa), godz. 18:00 (Sala lustrzana)
Kurator: dr Łukasz Grzejszczak

Tekst: dr Łukasz Grzejszczak
Komplet toaletowy, flakonik na perfumy, etui na pomadkę i biżuteria (l.20 XX w.) Zbiory Muzeum Miasta Łodzi, fotografia Bożena Szafrańska
 

1 komentarz:

  1. Byłam na wernisażu, ale z powodu tłumów wybiorę się tam jeszcze raz, żeby na spokojnie popatrzeć. Szkoda, że to tylko czasowa ekspozycja i szkoda, że nie udało się zagospodarować dla niej więcej miejsca. Łódź powinna promować się w tym kierunku. W końcu to powód jej istnienia.
    Jeśli chcesz, wpadnij do mnie, zamieściłam relację z wystawy: http://modoweopowiesci.blogspot.com/
    Pozdrawiam cieplutko ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis