poniedziałek, 5 października 2015

"Dziedzictwo dwóch kultur" - wystawa z okazji 40-lecia Muzeum Miasta Łodzi


Muzeum Miasta Łodzi w roku 2015 obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Z tej okazji łódzka placówka podjęła współpracę z Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, w którym znajduje się fragment historycznej kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich. 

Spośród przedstawicieli tych rodzin szczególne miejsce zajmują: Teresa Silberstein, jej córka Sara Poznańska i Iza de Landsberger. Rodzinne zbiory dzieł sztuki Silbersteinów i Poznańskich  są od wielu lat przedmiotem badań nad kolekcjonerstwem łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej. Na uwagę zasługuje zaangażowanie fabrykantów w życie artystyczno-kulturalne miasta, mecenat artystyczny, a także stworzona przez nich kolekcja dzieł sztuki. Fundowali oni stypendia, wspierali wyjazdy zdolnych artystów na studia, kupowali obrazy do swoich pałaców. Fragment gromadzonego zbioru został przekazany jako legat przez Izę de Landsberger do Muzeum Polskiego w Rapperswilu.
Samuel Hirszenberg, 'Portret Teresy Silberstein', 1902, olej, płótno, własność Muzeum Polskiego w Rapperswilu

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 17 cennych pod względem artystycznym i historycznym dzieł sztuki (malarstwo, rzeźba, tkanina, rzemiosło artystyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku) autorstwa wybitnych polskich artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej czy Juliana Fałata, a także związanych z Łodzią autorów żydowskiego pochodzenia: Artura Szyka, Samuela Hirszenberga czy Henryka Glicensteina. Wcześniej prace zostaną poddane konserwacji oraz opracowaniu naukowemu przez zaproszonych do współpracy fachowców z różnych dziedzin.
Spotkania i wykłady:

Józef Chełmoński w kolekcji rodziny Poznańskich
18 października  (niedziela), godz. 12.00
Prowadzący: Tadeusz Matuszczak
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Olga Boznańska i jej modele
12 listopada (czwartek), godz. 16.00
Prowadząca: dr Ewa Bobrowska
Miejsce: retroCafe
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Historia kolekcji i dziedzictwo artystyczne rodziny Poznańskich
24 stycznia (niedziela), godz. 12:00
Prowadzący: Cezary Pawlak
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis