sobota, 26 marca 2016

Kostiumy i płaszcze Lilli Ann: amerykańska moda lat 40. oraz 50.

Na projekty sygnowane nazwą Lilli Ann trafiłam jakiś czas temu na Pinterest przeglądając ubrania z lat 50. Postanowiłam dowiedzieć się nieco więcej o historii tej marki i podzielić się z Wami znalezionymi w internecie zdjęciami.


Adolph Schumann rozpoczął działalność w 1934 w San Francisco, nazywając firmę odzieżową imieniem swojej żony Lilianne. Najwcześniejsze fotografie projektów, które można odnaleźć w czeluściach internetu pochodzą z początku lat 40. W tym czasie główną projektantką marki została Jean Wright, zatrudniona początkowo do roli modelki, a następnie wysłana przez Schumanna na kurs krawiectwa i projektowania.

Projekty z pierwszej połowy lat 40. 

1945 
1945
1946
1948

Projekty z lat 50. 

Po zakończeniu II wojny światowej Schumann pojechał do Francji, z której przywiózł ogromne ilości tkanin, zakupionych w lokalnych manufakturach (dzięki niemu wiele z nich uniknęło bankructwa i mogło nadal funkcjonować) oraz nawiązał liczne znajomości w świecie wysokiego krawiectwa (w gronie jego słynnych przyjaciół znaleźli się między innymi Coco Chanel oraz Balenciaga). Wieść niesie, że sam Balenciaga w ramach swojej przyjaźni i uznania, jakim darzył Schumanna, podsunął mu kilka wskazówek i projektów, co nie wydaje się aż tak niemożliwe patrząc na ubrania, które powstały we wczesnych latach 50. 
W roku 1954 głównym projektantem Lilli Ann został Billie Jean Dugan, który stworzył najbardziej ikoniczne projekty marki: dopasowane w talii żakiety z obszernymi rękawami, eleganckie kostiumy oraz piękne płaszcze. Marka funkcjonowała na amerykańskim rynku do 2000 roku. Poniżej wybór najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych projektów marki. 
Zachwycająca tkanina

Cudowne klapy 

Plisowany płaszcz do zakochania

Żakiet jak marzenie

Piękne detale 

Wspaniałe rękawy oraz kołnierz 

Spójrzcie na piękne detale przy mankietach!
Piękna ozdoba w postaci bukietu róż 
Oryginalne ubrania z lat 50. czy 60. bez problemu znaleźć można między innymi na Etsy.com. Żakiet kupicie już za 600 zł, kostium to wydatek około 800-1000 zł, płaszcze powyżej 1500 zł. 
Etsy.com 
Etsy.com 
Etsy.com 
Etsy.com 
Etsy.com 
Etsy.com 
Etsy.com 
Etsy.com 
Dita von Teese w płaszczu Lilli Ann 

3 komentarze:

  1. Ooo nigdy wcześniej nie słyszałam o tej marce, ale ukradłabym wszystkie te żakiety <3 Cudo!

    OdpowiedzUsuń
  2. świetne plaszcze! Ja z retro projektantow jeszcze bardzo lubię Jerry Gilden ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podoba mi się ten niebieski płaszcz. Chciałabym taki zdobyć! :))

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis