niedziela, 8 maja 2016

Retro szlafroki i płaszcze inspirowane kimonoMiłośniczka mody retro na pewno ma w swojej szafie elegancki szlafrok w tym stylu. 


O ulubionej bieliźnie retro oraz vintage pisałam na blogu kilkukrotnie. Mogliście przeczytać o eleganckich peniuarach, pięknych koszulach nocnych marki Olga czy pięciu podstawowych elementach bielizny, które powinny znaleźć się w szafie każdej miłośniczki stylu retro.
Ogromny wpływ kultury Dalekiego Wschodu na sztukę europejską rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku wraz z otwarciem się Japonii na Zachód po niemal 200 latach izolacji. Fascynacje sztuką japońską zauważyć można nie tylko w malarstwie takich artystów jak Vincent van Gogh, Claude Monet czy Alfred Stevens, ale przede wszystkim w modzie czasów wiktoriańskich oraz sztuce użytkowej.
Alfred Stevens 1872
Najwięcej inspiracji czerpano oczywiście z tradycyjnego stroju, czyli kimono. Z tkanin przywiezionych ze Wschodu powstawały eleganckie, wieczorowe toalety, a motywy kojarzone ze sztuką japońską - wachlarze, kwiaty czy ryby, zdobiły suknie popołudniowe i dzienne.
1885
Alfred Stevens 1880
Claude Monet
Na początku XX wieku u Paula Poiret, zwanego "królem paryskiej mody" oraz twórcą haute couture, zauważyć można było widoczne wpływy sztuki orientalnej, w tym również sztuki japońskiej. Jeszcze za czasów terminowania u Wortha, projektant zaprezentował wieczorowe płaszcze, których fasony oraz zdobnictwo bezpośrednio nawiązywały do kimono. Dalekowschodnie inspiracje w modzie europejskiej obecne były w początkach lat 20., a eleganckie szlafroki naśladujące japońskie kimona noszono równie chętnie jak na przełomie XIX i XX wieku.
Haftowany paw na jedwabnym kimono vintage 
Obok eleganckich peniuarów to właśnie szlafroki inspirowane kimono są jednym z moich ulubionych elementów stylu retro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis