niedziela, 19 czerwca 2016

Jak ubrać się na wesele: gdzie kupić długą suknię


Dziś temat na czasie, czyli sukienki weselne. Sprawa, jak się okazuje nie taka prosta, bo obowiązujące zasady savoir-vivre'u mają coraz bardziej rozmyte kontury, a kwestia "wypada czy nie wypada?" przestała być tak paląca, jak kiedyś. 

W dzisiejszych czasach mało kogo dziwi widok gości weselnych w dżinsach zestawionych z marynarką oraz sportowymi butami (panowie) czy w sukienkach ledwo zakrywających uda (panie). Wesele, należące niegdyś do najbardziej uroczystych okazji, wymagające odpowiedniego stroju, straciło swoją rangę. Mimo wszystko uważam, że szacunek do pary młodej oraz powaga sytuacji wymagają odpowiednio skomponowanego stroju. Miłośniczkom stylu retro nie powinno sprawić to żadnego kłopotu, gdyż elegancja wpisana jest w ich codzienne życie.

DOPASUJ SUKIENKĘ WESELNĄ DO MIEJSCA I CHARAKTERU PRZYJĘCIA

W obecnych czasach przyjęcia weselne odbywają się w różnych miejscach: od tradycyjnych, eleganckich sal balowych, po skromniejsze wnętrza restauracyjne, na klubowych lokalach skończywszy. Warto zatem starać się dopasować rodzaj sukni do charakteru samego przyjęcia. Jeśli odbywa się ono w eleganckiej sali, zupełnie naturalną rzeczą będzie długa suknia uzupełniona o rękawiczki. Jeśli szykuje się skromniejsza uroczystość wystarczy odpowiednia sukienka koktajlowa, która powinna sięgać przynajmniej do linii kolana. Jej fason należy odpowiednio dopasować do warunków swojej sylwetki.
Czy kolor weselnej sukienki ma znaczenie? Według podstawowych zasad savoir-vivre'u damska kreacja weselna nie powinna być czarna, biała, a także ecru. Do bieli oraz kremowych odcieni nie mam zastrzeżeń ( chyba, że panna młoda wybierze sukienkę w innym kolorze, wtedy czemu nie?), ale jeśli chodzi o czerń, to mimo wszystko nie uważam wyboru tego koloru za nietakt.
Uważam, że przyjęcie weselne jest odpowiednią okazją do włożenia bardzo eleganckiej sukni (wieczorowej lub koktajlowej), chyba, że dostaniecie wyraźny sygnał od pary młodej, że uroczystość będzie na luzie i stroje wieczorowe nie są wymagane. Często zdarza się także, że wesele jest tematyczne, a na zaproszeniu widnieje prośba lub zachęta do włożenia stroju pasującego do uroczystości. Warto chociaż symbolicznie zasygnalizować chęć udziału w zabawie (jeśli wesele odbywa się w stylu lat 20., a ty nie masz ochoty na kompletowanie całego stroju w tym stylu, uzupełnij stylizacje o odpowiednie dodatki. Dasz wówczas znać młodej parze, że szanujesz i doceniasz ich wybór). W przypadku wielu kobiet, które często martwią się tym, że nie znajdą ponowie okazji do włożenia eleganckiej sukni, większość z nas, miłośniczek stylu retro, nie zna tego problemu.
asos.com

asos.com

ayo/showroom.pl
Lejdi-sklep.pl
Zalando.pl
Zalando.pl


Zalando.pl
Zalando.pl
Zalando.pl
Zalando.pl
Mango
Mango
Mango
 NA ZAKOŃCZENIE
Domyślam się, że pod postem mogą pojawić się komentarze, że długie suknie nie są odpowiednie dla każdej z nas. Mimo wszystko uważam, że warto poszukać takiego fasonu, który będzie dobrze na nas leżał. Ważne, by do sukni o takiej długości włożyć buty na wysokim obcasie, szczególnie wtedy, gdy tak jak ja, nie jesteście zbyt wysokie. Dobrze dobrana bielizna (szczególnie modelująca) może zdziałać cuda - dlatego tej kwestii warto poświęcić dużo uwagi. Pamiętajcie też o odpowiednich dodatkach: eleganckiej torebce, biżuterii czy ozdobach do włosów, które dodatkowo podkreślą całą stylizację.

9 komentarzy:

  1. Miałam w zeszłym roku ślub brata. Przyjęcie w eleganckiej sali weselnej. Od poczatku założyłam że tego dnia będę miała na sobie długą suknię. Lubię elegancko wyglądać (czasem nawet przesadzam xd) no ale ślub brata- okazja jedyna w zyciu, warto się odpowiednio prezentować Jestem osobą wysoką więc nie obawiałam sie zniekształcenia sylwetki. I musze przyznać że to był strzał w dziesiątkę. Czułam się niesamowicie komfortowo, zauważyłam ze kobiety zaczęły unikać długich sukien, na weselu dla 130os bylam jedyna osób w takiej stylizacji. Ale nie zaluje i jezeli ktoś się waha- warto zaryzykować ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. a co z zasadą mówiącą, że suknia gościa nie powinna być dłuższa od sukni panny młodej? wiele kobiet decyduje się na modele midi sukien ślubnych...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszy raz słyszę o takiej zasadzie :)

      Usuń
    2. Też o tej zasadzie nie słyszałam. A jeśli panna młoda założy mini to goście mają majtkami świecić? :p

      Usuń
  3. Ja też pierwszy raz słyszę o takiej zasadzie ;) Co do długiej sukni...byłam raz...minus...mozesz mieć potarganą...przydeptaną...a o oczepinach nie wspomnę...chyna że wesele sztywka ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja niczego takiego nie zaznałam a na pewno nie było sztywno :)

      Usuń
  4. Wydaje mi się, że długim sukniom na weselu przeszkadzają jeszcze trzy okoliczności: pora dnia, rodzaj materiału, z którego jest uszyta i stopień odświętności. Długa suknia dość automatycznie kojarzy się z porą wieczorową, a przecież większość uroczystości ślubnych zaczyna się dużo wcześniej, nawet w południe. W długiej sukni o takiej porze mamy klasyczny przykład "overdress". Pasowałoby mieć na wesele dwie kreacje - krótszą i skromniejszą na ślub, obojętnie czy w kościele czy w USC i długą na wieczór na tańce, a na to nie każdy może sobie pozwolić. Druga sprawa to rodzaj materiału, z której szyta jest sukienka: syntetyczna satyna i tafta wyglądają wulgarnie i niemodnie, a z drugiej strony długa suknia z materiału typu "szmatka" też nie prezentuje się dobrze. Wypadałoby postawić na tkaniny bardzo dobrej jakości, żeby całość prezentowała się dobrze i do tej pory nie widziałam na żywo takiego zjawiska. Poza tym długa suknia przez cały czas trwania wesela przyciąga uwagę na tyle, że człowiek zaczyna się zastanawiać, czy osoba ją nosząca nie jest kimś funkcyjnym na ślubie np. świadkową.

    OdpowiedzUsuń
  5. Pisząc o przyjęciu weselnym nie mam na myśli uroczystości w kościele czy urzędzie. Nie byłam na weselu, które odbywałoby się w południe, chyba, że była to skromna kolacja, ale to też były raczej godziny popołudnie. Przyjęcia weselne odbywają się raczej późniejszą porą, także długa suknia jest jak najbardziej na miejscu. Generalnie suknie wieczorowe bardzo często szyte są połyskliwych tkanin, myślę, że wszystko zależy od fasonu, koloru ec. Co do przyciągania uwagi: myślę, że niedopasowana do uroczystości kreacja będzie bardziej przyciągać uwagę.
    To moja wizja weselnej kreacji, wiem, że odległa od tego, co jest praktyczne czy zgodne z ogólnie panującymi trendami.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niedawno sama brałam ślub i nic mnie tak nie doprowadzało do szału w ubiorze gości jak wszechobecne czarne sukienki. Rozważałam umieszczenie na zaproszeniu informacji, aby nie przychodzić w czerni, bo to wesele, a nie pogrzeb, ale uznałam to za oczywiste. Wyobraź sobie zdjęcie grupowe, gdzie wszyscy panowie są na ciemno ( głównie granat ), kobiety na czarno - tworzy się ciemna, bezkształtna plama. Cała impreza od razu wygląda ponuro. Rozumiem, że producenci wpychają nam czerń i wmawiają, że wyglądamy w tym dobrze, a z drugiej strony inne kolory to w tym sezonie blady róż i ecru, które generalnie nie są lubiane. Mimo wszystko zdecydowanie odradzam ciemny ubiór o ile zaproszenie do tego nie zachęca. Przynajmniej można zauważyć się na zdjęciach.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis