wtorek, 5 lipca 2016

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi: "Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica"Wystawa „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica” od 6 lipca do 30 października 2016 r. zagości we wnętrzch Muzeum Miasta Łodzi.


Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 6 lipca (środa), godz. 17.30
Kuratorzy: Tomasz Kochelski, dr Marcin Szymański


Gdzie się podziały tamte prywatki niezapomniane,
Elvis, Sedaca, Speedy Gonzales albo Diana.
Pod paltem wino, a w ręku kwiaty, wieczór, Bambino i Ty
Same przeboje Czerwonych Gitar, tak bardzo chciało się żyć.

Fragment tekstu piosenki "Gdzie się podziały tamte prywatki" (1989)
Autor tekstu: Marek Gaszyński; Kompozytor: Ryszard Poznakowski; Wykonanie oryginalne: Wojciech Gąssowski


Wspomniany w tekście piosenki popularny gramofon Bambino, podobnie jak późniejsze modele o wysokich parametrach “Hi-Fi”, to tytułowi “stali bywalcy” prywatek czasów PRL-u. Choć wspomnienia związane z ówczesnymi imprezami są często nadal żywe, to nie każdy wie, że prawie wszystkie gramofony od lat powojennych do okresu po transformacji ustrojowej produkowane były w Łodzi, w nowoczesnych jak na owe czasy Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica. Ich historię przypomni Muzeum Miasta Łodzi, w którym od 6 lipca do 30 października br. oglądać będzie można wystawę „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica”.
Wystawa w Muzeum przypomni czasy świetności łódzkiego przemysłu radiofonicznego, kiedy w Łodzi przy ul. Wróblewskiego i w kilku oddziałach powstawały gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych, słowem szeroko pojęty sprzęt dźwiękowy.
To właśnie zbiór ponad 50 gramofonów, wzmacniaczy i innych urządzeń audio produkowanych przez łódzką Fonikę złoży się na główną część wystawy. Ale zwiedzający zobaczą ponadto archiwalne dokumenty, prasę fachową oraz materiały reklamowe, które promowały Fonikę w Polsce i na świecie.

Wiele wyrobów Foniki charakteryzowało się doskonałą jakością i uzyskiwało wyróżnienia na targach krajowych i zagranicznych, a niektóre z nich są w stanie konkurować z markowym sprzętem wytwarzanym obecnie. Same Zakłady były rozbudowaną strukturą, obejmującą wydziały projektowe, produkcyjne, biurowe, bazę wczasową, medyczną, transportową – czyli cały złożony system charakterystyczny dla swoich czasów. Niestety burzliwe zakończenie działalności przedsiębiorstwa – w czasie po transformacji ustrojowej – spowodowało likwidację dokumentów i archiwaliów.
Dlatego w tworzeniu wystawy pomogli łodzianie, zarówno byli pracownicy Zakładów, ale też mieszkańcy, którzy pamiętają wspaniałe prywatki i spotkania przy dźwiękach płynących z gramofonów z łódzkiej wytwórni. Udostępnili oni muzeum sprzęt i inne pamiątki, takie jak zdjęcia czy dokumenty, które staną się częścią ekspozycji, a po jej zakończeniu część z nich wzbogaci zbiory instytucji na stałe.
Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dla dorosłych (spotkania z dyrektorem i pracownikami zakładów, testy sprzętu) i dla dzieci (zajęcia edukacyjne o dźwiękach i muzyce), a także katalog poświęcony dawnej Fonice prezentujący najciekawsze urządzenia firmy, wspomnienia pracowników oraz współczesne i archiwalne fotografie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis