niedziela, 4 września 2016

Pin Up Girl w Łodzi: miejsca, które warto odwiedzić oraz imprezy, które warto znać, gdy lubisz styl retro


Często pytacie o ciekawe miejsca i wydarzenia w Łodzi skierowane do miłośników stylu retro. Postanowiłam stworzyć miniprzewodnik, dzięki któremu pobyt w tym mieście będzie udany :)


JERRY'S BURGER ul. Piotrkowska 85 

Wzorowany na amerykańskich dinerach z lat 50. lokal, w którym zjecie burgery, naleśniki z syropem klonowym, popijając słodkim shakiem oraz czarną kawą. Więcej o Jerry's Burger pisałam w tym poście. 

5080ST. PEGGY'S BOUTIQUE OFF Piotrkowska


Jedyny w Łodzi butik z modą w stylu retro znajdziecie na OFF Piotrkowska. Klimatycznie utrzymane wnętrze skrywa prawdziwe retro skarby: ubrania oraz dodatki polskich (Vintage Classcis, PU-SI) i zagranicznych marek pin up (Collectif, Lindy Bop), a także wyselekcjonowane rzeczy vintage. Więcej o butiku pisałam w tym poście.

CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA ul. Piotrkowska 282

Z modą przez XX wiek to stała wystawa, która mieści się we wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Więcej na temat wystawy przeczytacie w tym poście.

SKANSEN PRZY CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA

W powstałej kilka lat temu placówce znajduje się siedem drewnianych budynków: pięć domów robotniczych, letnia willa i kościół ewangelicki. Więcej informacji o skansenie znajdziecie tutaj.

KSIĘŻY MŁYN/ WILLA HERBSTA 

Zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 roku. Scheibler, w celu silniejszego związania robotników z przedsiębiorstwem, wybudował całe szeregi bliźniaczych domów robotniczych – około 1865 po północnej stronie Wodnego Rynku, w latach 70. XIX w. obok przędzalni na Księżym Młynie, pod koniec XIX w. przy ulicy Emilii  i na początku XX w. wzdłuż ulicy Przędzalnianej. Szczególnie rozbudowane zostało osiedle przyfabryczne na Księżym Młynie. Dziś jest ono jednym z najcenniejszych zabytków architektoniczno-urbanistycznych Łodzi.
Willa Edwarda Herbsta – neorenesansowy pałac wybudowany prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875–1877.

WYDARZENIA 

PIN UP & BURLESQUE PARTY
Pin Up & Burlesque Party to pierwsza w Łodzi cykliczna impreza promująca burleskę, styl pin up i elegancję z lat 40. i 50. Wydarzenie ma na celu prezentowanie krajowych i zagranicznych artystek burleskowych, a także promowanie kobiecości odbiegającej od wizerunku lansowanego w mediach współczesnych. Impreza skierowana jest do miłośników i miłośniczek mody retro, zafascynowanych stylem minionych dekad, kulturą amerykańską lat 40. oraz 50, a także do tych wszystkich, którzy kochają rock'n'rollowe dźwięki i gotowi są na dawkę niezwykłej zmysłowości oraz pozytywnej energii.
Szósta edycja odbędzie się 1 października 2016 roku w klubie Scenografia. Wszystkie informacje o wydarzeniu znajdziecie na stronie oraz fanpage'u. 
LINDY HOP IN LODZ
Grupa pasjonatów organizująca imprezy swingowe i warsztaty. Na facebookowej grupie dzielą się informacjami na temat amerykańskiej mody, muzyki, kina lat 30. i 40. ale przede wszystkim proponują spotkania/imprezy, w czasie których można razem spędzać czas, wywijając w rytmie swinga! Info o zajęciach regularnych, warsztatach i imprezach możecie też znaleźć tutaj:
http://www.swinginlodz.pl/ oraz na stronie FB "Swinga Załoga".


O CZYMŚ  ZAPOMNIAŁAM? NA PEWNO! DAJCIE ZNAĆ, CO JESZCZE POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ NA TEJ LIŚCIE


5 komentarzy:

 1. Jeszcze mamy w naszej pięknej Łodzi Łódzką Galę Burleski :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie wspaniałe miejsca. Niedługo jadę do Łodzi, postaram się zobaczyć któreś z nich, bo moje oczy bardzo o to proszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja pozwolę sobie przypomnieć o Łódzkiej Gali Burleski ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super lista :) z pewnością skorzystam przy wizycie w Łodzi.

  A gdybyś była w Katowicach - polecam Cafe Kattowitz! https://www.facebook.com/Cafe-Kattowitz-391277324327828/?fref=ts

  OdpowiedzUsuń
 5. dosyć ciekawym miejsem i dość nietypowym jak na ten spis jest jeden z pokoi zagadek... na Próchnika 1 (w kamienicy Scheiblera!) znajduje się pokój zagadek "Kryjówka H.Domański", którego wnętrze jest w stylistyce retro. Wygląda to niesamowicie, zwłaszcza w porównaniu z wnętrzem kamienicy.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis