Sukienka lata 40. |
Jak wyglądają sukienki w stylu lat 40.? W tym okresie sukienki były skromne i proste. Wpływ działań wojennych na modę tego okresu widoczny był przede wszystkim w racjonowanym dostępie do materiałów (co z kolei odcisnęło swoje piętno na długości popularnych w tym czasie sukienek i spódnic), a także w fasonach inspirowanych modą męską i wojskowymi uniformami. W latach 40. liczyła się przede wszystkim wygoda, dlatego wielką popularność zdobyły sukienki o fasonie koszuli. Moda lat 40. to szereg innych ciekawych fasonów, modnych do dziś.
Sukienki lata 40. Cechy charakterystyczne:
- długość do kolan - spódnica o kształcie litery A
- rękawy - krótkie, sięgające powyżej łokcia, ale też długie. Mocno podkreślające ramiona, specjalnie watowane.
- pasek w talii - element obowiązkowy.
- uszyte najczęście z rayonu, bawełny, lnu lub mieszanki wełny. Także z syntetycznego dżerseju, welwetu i sztruksu
- kieszenie - popularna ozdoba stosowana w sukienkach sportowych, ale także wieczorowych
- draperie, marszczenia i skosy - szczególnie w sukniach wizytowych i wieczorowych
- kolory - granat, czerń, brąz. Najmodniejsze połączenia to złoto z czernią, biel z żółcią oraz zieleń z granatem. Po wojnie pojawiły się bardziej ożywione kolory
- modne wzory: krata (szczególnie w okresie jesienno - zimowym), groszki, paski, drobne kwiaty.
- dekolt modcno zabudowany: mógł mieć kształt litery V lub kwadratu
Jedna z najpopularniejszych sukienek w stylu lat 40. Wkładana przez głowę sukienka zapinana z przodu na guziki (najczęściej od 4 do 6). Guziki mogły być wykonane z białego plastiku lub obciągnięte tą samą tkaniną. Sukienki z białymi guzikami miały często dopasowane białe lamówki. Góra sukienki mogła być ozdobiona dwiema kieszonkami na wysokości biustu.
2. Sukienka zapinana na guziki
Podobna do sukienki koszulowej. Zapinana na guziki na całej długości. Chętnie noszona przed młode dziewczęta (wówczas ozdobione były wykładanym kołnierzykiem) oraz dojrzałe kobiety (góra sukienki przypominała męską koszulę). W połowie lat 40. modne stały się sukienki z zapięciem asymetrycznym.
3. Sukienka kopertowa
4. Sukienka z marszczeniami
5. Sukienka do tańca
6. Sukienka marynarska/ sukienka patriotyczna
Marynarskie inspiracje widoczne były w damskiej modzie już od początku lat 30. Sukienki ozdobione wykładanymi kołnierzami były szczególnie popularne w okresie wiosenno - letnim. W latach 40. kombinacja granatu, bieli oraz czerwieni nawiązywała nie tylko do marynarskiego uniformu, ale była wyrazem mody patriotycznej.
7. Sukienka ze wzorem
Nadruki umiejscowione na rękawach oraz dolnej części sukienki stały się niezwykle modne w drugiej połowie lat 40. Najczęściej były to duże, kwiatowe motywy.
8. Sukienka folkowa
Inspiracje stylem ludowym były niezwykle popularne szczególnie wśród nastolatek i młodych kobiet. Dół sukienki ozdabiano zabawnym wzorem, szyto z tkaniny w kratkę bądź paski, przyozdabiano jedną bądź dwiema falbanami, dodatkowo ozdobionymi jasną koronką. Góra sukienki miała zebrany dekolt i krótkie bufiaste rękawy. Szczególnie popularne (w Stanach Zjednoczonych) były nawiązania do stylu meksykańskiego i brazylijskiego, którego popularyzatorką była aktorka i piosenka Carmen Miranda.
9. Sukienka fartuszek
10. Sukienka z baskinką
Ozdoba w postaci baskinki najczęściej stosowana była w sukienkach na specjalne okazje oraz koktajlowych. Pięknie podkreślała smukłą talie. Spódnica w takiej sukience miała prosty kształt.
SUKIENKI LATA 40. - GDZIE KUPIĆ?
Sukienki o fasonach inspirowanych modą lat 40, znajdziesz w kolekcjach znanych sklepów z odzieżą retro. Warto zajrzeć na strony marek:
THE HOUSE OF FOXY
VIVIEN OF HOLLOWAY
STOP STARING
THE REVIVAL RETRO BOUTIQUE
THE SEAMSTRESS OF BLOOMSBURY
MISS BAMBOO
DEADLY IS THE FEMALE
MISS CANDYFLOSS
TRASHY DIVA
UNIQUE VINTAGE
TIGER MILLY
The House of Foxy |
The House of Foxy |
The House of Foxy |
Vivien of Holloway |
Vivien of Holloway |
The Seamstress of Bloomsbury |
The Seamstress of Bloomsbury |
The Seamstress of Bloomsbury |
The Seamstress of Bloomsbury |
The Seamstress of Bloomsbury |
The Seamstress of Bloomsbury |
The Seamstress of Bloomsbury |
Trashy Diva |
Unique Vintage |
Stop Staring! |
Hell Bunny |
Tiger Milly |
Tiger Milly |
Lub wybrać prawdziwą sukienkę vintage prosto z lat 40. Czasem ich ceny są niższe lub zbliżone do współczesnych reprodukcji (zajrzyjcie na strony MelaMela oraz RaleighVintage).
Cudowne... mam w domu polskie wydanie "Mody" z późnych lat 40., mogę podesłać skany, gdybyś chciała :) Te ilustracje to uczta dla oka. Rayon, bawełna i wełna, a zastanawiam się, jakie jeszcze materiały stosowano, bo dzisiaj znaleźć coś dobrego tkaninowo w sklepie to wyczyn. U siebie piszę o historii pielęgnacji urody, gdybyś chciała poczytać :)
OdpowiedzUsuńTak jako ciekawostkę podrzucę lokalna dublińską firmę szyjącą m.in. sukienki w stylu lat 40-tych - Carousel. https://www.ilovecarousel.com/ Do kilku modeli się przymierzałam, ale z moim wzrostem (176cm) nawet jak na szerokość się mieszczę, to pas sukienki mam pod biustem, niestety :-(
OdpowiedzUsuńUwielbiam modę retro, chociaż niestety ciężko dostać ubrania w takim stylu. Granatowa sukienka w białe grochy ( dobrej jakości ) to nadal moje niespełnione marzenie :)
OdpowiedzUsuńZawsze mnie zastanawiało jakie torebki noszą gwiazdy na codzień? Czy korzystają z samych sławnych projektantów czy kupują też ciuchy w normalnych cenowych ramach.
OdpowiedzUsuńMam niebawem urodzinową imprezę w stylulat 40/50 i znalazłam tu masę inspiracji :) Szukam sukienki, którą będę mogła też wykorzystać później, więc raczej wszelkie krzykliwe wzory i kolory odpadają. Raczej poszaleję z dodatkami na bezpiecznej bazie ;)
OdpowiedzUsuń