piątek, 28 lipca 2017

Dodatek w stylu retro: nylonowa apaszka jak z lat 50.


Styl retro w dużej mierze opiera się na odpowiednio dobranych dodatkach. Nawet najskromniejsza stylizacja inspirowana modą minionych lat nie może obejść się bez akcesoriów charakterystycznych dla konkretnej dekady. W tym poście znajdziecie informacje o tym, gdzie szukać nylonowych apaszek i chustek oraz jak wykorzystać je w codziennych zestawach.

Nylonowe apaszki stały się niezwykle popularne w latach 50. Nosiły je zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety. Chustki, szale i apaszki zajmowały ważne miejsce w kobiecej garderobie od wieków.


 • W latach 20. ubiegłego stulecia noszono dwa rodzaje szali: długie i wąskie, wiązane wokół szyi lub na włosach, oraz duże, bogato zdobione szale pełniące często rolę dodatkowego okrycia. 
 • W latach 30. popularne stały się mniejsze, kwadratowe chusty z jedwabiu, które noszono fantazyjnie wiązane wokół szyi lub luźno opadające na plecy. Modne były również chusty wykonane na drutach bądź szydełku. 
 • W latach 40. chusty, oprócz funkcji ozdobnej, zaczęły pełnić również funkcję praktyczną. Doceniły je pracujące w fabrykach kobiety, które wykorzystywały je do ochrony włosów wiążąc je w turban na głowie. Kolorowe, długie szale również wykorzystywano w tym czasie do tworzenia wysoko upiętych turbanów - ten sposób wiązania upodobały sobie szczególnie Francuzki podczas okupacji. 
 • W latach 50. obok nadal modnych jedwabnych chust wiązanych wokół szyi bądź noszonych na głowie, niezwykle popularne stały się chustki z nylonowego szyfonu. Zazwyczaj miały kształt kwadratu o wymiarach 50cm x 50cm. Składano je na pół, a następnie rolowano. Wiązano je wokół szyi lub ozdabiano nimi fryzury. Takie apaszki upodobały sobie szczególnie nastolatki, które nosiły je do rozkloszowanych spódnic i krótkich kardiganów. 
  Kim Novak


Gdzie szukać nylonowych apaszek?

 1. Jeśli masz więcej czasu odwiedzaj secondhandy. Kolorowe apaszki lubią ukrywać się na dnie koszy z dodatkami i często kosztują grosze. Zachęcam szczególnie do odwiedzania secondhandów zagranicznych, które zazwyczaj mają osobne kosze z chustkami vintage w różnych kolorach i wzorach. 
 2. Jeśli lubisz poszukiwania wirtualne zajrzyj na aukcje na Ebay'u lub Etsy. Znajdziesz tam setki nylonowych apaszek, które tylko czekają na nową właścicielkę. 
 3. Nie chcesz za dużo wydać? Zajrzyj na Aliexpress. Na pewno znajdziesz nylonowe chustki w wielu kolorach. 
 4. Cena nie gra roli, a ty chcesz szybko znaleźć nylonową apaszkę w konkretnym kolorze? Zajrzyj do takich sklepów jak Unique Vintage, Amazon, Bow&Crossbones, Top Vintage czy mojego ulubionego Doll Me Up  (darmowa wysyłka do Polski).
  Doll Me Up


Doll Me Up 
Doll Me Up
Pinupinapack.com
inspiredinsanity.com.au/accessories/pinup-50s-nylon-70cm-square-head-scarf/

Chusty do...żonglowania. Do kupienia na Allegro 
Jak nosić nylonową apaszkę na co dzień? 
PinUp Girl Clothing
Powyżej widzicie kilka ciekawych przykładów, w jaki sposób możecie wykorzystać swoje nylonowe chustki. Fajnie wyglądają zawiązane wokół szyi - pasują szczególnie do bluzek i sukienek odsłaniających dekolt. Możecie nosić je na rozpuszczonych włosach, choć według mnie najlepiej wyglądają przy fajnie upiętych i wystylizowanych. Wystarczy fantazyjnie zawinięta grzywka i kucyk, a do tego kolorowa apaszka, by fryzura wyglądała fantastycznie.
Zajrzyjcie na blog Miss Victory Violet, która pokazała trzy sposoby na upięcia w stylu pin up z wykorzystaniem nylonowej chustki.

Moja skromna kolekcja nylonowych apaszek

Zamierzam kupić ich więcej. W mojej niewielkiej kolekcji jest zaledwie kilka nylonowych apaszek. Dwie vintage z lat 50. przywiezione z Berlina, jedna z Doll Me Up Darling i jedna z Allegro. Zapodziała się gdzieś czarna, którą wykorzystywałam do podtrzymywania wałków ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis