środa, 22 listopada 2017

Wernisaż wystawy "Dom ze snów" w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Half hat z lat 50./ torebka lata 60./ bluzka Tatuum/Spódnica H&M Trend/ buty Kotyl 
17 listopada w pięknych wnętrzach muzeum pałacu Herbsta odbył się wernisaż wystawy "Dom ze snów". To nie tylko okazja do obejrzenia pięknych ubrań i dodatków z lat 20. oraz 30., ale także możliwość zanurzenia się w ciekawie zaaranżowanej opowieści przygotowanej przez kuratorki wystawy.

Oryginalną przestrzenią wystawową Domu ze snów stała się ekspozycja wnętrz pałacu Herbsta, na którą nałożony został swoisty kostium. Na potrzeby wystawy wnętrza wypełniono strojami, bibelotami i przedmiotami codziennego użytku przywołującymi minioną epokę. Wchodząc do tak zorganizowanej przestrzeni, widz staje się uczestnikiem swego rodzaju gry wyobraźni. Na rzeczywiste obrazy wnętrz mieszkalnych nałożony został oryginalny „komentarz” do wystawy – dźwiękowy spektakl, przedstawienie teatralne, które pozwala widzowi pełniej odczuć ducha lat 20. Sceny odgrywane przez aktorów przekształcają pałacowe wnętrza w scenę wyobraźni.


Wybaczcie jakość zdjęcia - miałam tylko telefon 
Głównymi bohaterami opowieści o „domu ze snów” są Aleksandra i Leon Herbstowie, którzy zamieszkali w pałacu na Księżym Młynie właśnie w latach 20. XX wieku. Leon (1880–1942), syn Matyldy i Edwarda Herbstów, pracował w rodzinnym przedsiębiorstwie noszącym nazwę Zjednoczone Zakłady K. Scheiblera i L. Grohmana, pełniąc wysokie funkcje w zarządzie fabryki. W 1918 roku poślubił w Moskwie Aleksandrę (1889–1971). Częstym gościem w ich domu była Matylda Herbstowa (1856–1939), z domu Scheibler, wdowa po Edwardzie (1844–1921). W latach 20. XX wieku mieszkała głównie w Sopocie, w willi należącej do rodziny. Matylda z pasją włączała się w działalność charytatywną. Szczególną opieką otaczała szpital pediatryczny Anny Marii w Łodzi, poświęcony pamięci jedynej jej i Edwarda córki. Wystawa w pałacu na Księżym Młynie wprowadza widza w świat zapomnianej już nieco epoki, jednak za sprawą słuchowiska i nowej aranżacji wnętrz wszystkie te postaci ponownie pojawiają się w domu Herbstów – w Domu ze snów.


Obiekty prezentowane na wystawie Dom ze snów pochodzą z kolekcji Adama Leja, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Marii Cybulskiej, Muzeum Sopotu oraz ze zbiorów Muzeum Pałac Herbsta.




















2 komentarze:

  1. Hej czy możesz pokazać co masz na głowie na tych zdjęciach? Czy to tylko włosy upięte czy jakiś toczek/beret. I w ogóle wszystkie ciuchy ze zdjęcia - skąd są? świetnie wyglądasz jak zawsze nawet jak zdjęcie nieostre .. ;) i fajnie Cię widzieć w takim codziennym wydaniu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na głowie mam half hat z lat 50. - granatowy, więc mało tu go widać. Resztę ubrań podpisałam - wszystkie zostały kupione kilka lat temu :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis