poniedziałek, 18 grudnia 2017

Swetry bliźniaki w stylu retro: książki ze wzorami do samodzielnego wydziergania


Swetry bliźniaki największą popularnością cieszyły się na przełomie lat 50. oraz 60. Doskonale pasowały do ołówkowych spódnic oraz spodni typu capri. Były na tyle uniwersalne, że wkładano je praktycznie na każdą okazję i noszono niezależnie od statusu materialnego. Bliźniaki to obecnie nieco zapomniany klasyczny element retro garderoby, który warto mieć w swojej szafie.


Za ojca "bliźniaków" oficjalnie uznaje się projektanta Otto Weisza, który w 1934 dołączył do zespołu słynnej marki Pringle of Scotland. W połowie lat 30. Weisz zaprezentował pasujące do siebie komplety składające się z kaszmirowych swetrów z krótkim rękawem oraz kardiganów, które nazwano "twinset". Wśród historyków mody pojawiają się również głosy za tym, aby za prekursorki swetrów bliźniaków uznać ex aequo Coco Chanel oraz Elsę Schiaparelli.



Swetry bliźniaki w latach 40. oraz 50.

Bliźniaki stały się ulubionym elementem odzieży kobiet w niemal każdym wieku. Nastolatki wkładały do nich rozkloszowane spódnice, buty typu saddle oraz skarpetki. Pracujące dziewczyny zestawiały je z dopasowanymi spódnicami. W czasie wolnym noszono je wraz ze spodniami. Do bliźniaków pasował sznur pereł, elegancka broszka oraz klasyczna chusta bądź apaszka.

Podwójne sweterki cieszyły się popularnością wśród gwiazd srebrnego ekranu - pokazywały się w nich Grace Kelly, Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe, były także obecne w garderobie młodej królowej Elżbiety II. Pierwszą aktorką, która zapoczątkowała modę na sweterki bliźniaki była Joan Fontaine, która zagrała główną rolę w filmie Alfreda Hitchcocka "Rebecca".


W latach 40. oraz 50. wielką popularnością cieszyły się zeszyty ze wzorami pozwalające na samodzielne wydzierganie swojego sweterka.



Swetry bliźniaki w stylu retro - wzory 

Wydawać by się mogło, że znalezienie swetrów bliźniaków nie będzie stanowiło dziś większego problemu. Nie jest to jednak takie proste. Co prawda wiele marek odzieżowych z wyższej półki, szczególnie tych  znanych z wyrobów wełnianych, ma w swojej ofercie klasyczne bliźniaki, jednak często ich cena jest dość wysoka. Popularne sieciówki czasem miewają swetry tego typu, ale nie zawsze są to produkty warte uwagi.

Jeśli potraficie robić na drutach, możecie wykonać taki zestaw samodzielnie. Na rynku (głównie zagranicznym) jest wiele ciekawych książek, w których znajdziecie odpowiednie wzory.

Znalazłam dla was 5 ciekawych pozycji, które możecie kupić na Amazonie (link do produktu znajdziecie najeżdżając na zdjęcie).

Vintage Knitting: 18 Patterns from the 1940s


Knit Vintage: More than 20 patterns for starlet sweaters & other knitwear from the 1930s, 1940s & 1950s



Knitting it Old School: 43 Vintage-Inspired Patterns


A Stitch in Time: Vintage Knitting Patterns, 1930-1959


Vintage Knit: 25 Knitting & Crochet Patterns Refashioned for Today



Poniżej dużo inspirujących zdjęć, które zachęcają do tego, by w końcu zabrać się do nauki dziergania. 


















2 komentarze:

  1. "A stich in time" mogę serdecznie polecić... wzory są precyzyjnie opracowane i w każdym tomie można znaleźć inspirację.
    Bliźniaki lubię za ich niesamowitą uniwersalność, czasem zdarza się coś na allegro 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. CUDOWNE ;*;*;*

    IvyCath

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis