piątek, 9 lutego 2018

Jak dbać o ulubioną porcelanę


Mój ulubiony porcelanowy zestaw do kawy powstał w Zakładach Porcelany Stołowej "Karolina" z Jaworzyny Śląskiej prawdopodobnie w latach 60. Filigranowe filiżanki w kolorze kości słoniowej ze złoconymi brzeżkami są lekkie jak piórko, a ta sama kawa smakuje w nich inaczej niż ta, którą pijam z kubka. Przygotowałam dla was garść informacji o tym, jak dbać o swoje porcelanowe zastawy.


Czy porcelanę można myć w zmywarce?
Tak, chociaż nie każdą. Nie zaleca się automatycznego czyszczenia fasonów ręcznie malowanych złotem i platyną. Upewnij się jaką techniką ozdobiona jest Twoja porcelana. Te, w tak zwanych dekoracjach kalkowych wszkliwnych i naszkliwnych można myć w zmywarkach i podgrzewać w mikrofalówkach. Jeśli posiadasz białą zastawę, możesz myć ją w zmywarce, jednak warto korzystać z programów do mycia delikatnych naczyń i używać łagodnych detergentów.

Jak myć porcelanę ręcznie malowaną?
Porcelanę w ręcznie malowanych dekoracjach myj ciepłą wodą i gąbką lub ściereczką namoczoną w delikatnym detergencie. Nie używaj drapiących zmywaków, aby nie spowodować zarysowań i nie uszkodzić malowanych zdobień oraz szkliwienia. Dla bezpieczeństwa możesz wstawić do zlewu plastikową miskę, która zamortyzuje ewentualny upadek.Nie zostawiaj ulubionej zastawy na suszarce. Po pierwsze jest narażona na upadek - najlepiej, kiedy od razu znajdzie się na swoim bezpiecznym miejscu. Po drugie, mogą pojawić się na niej nieestetyczne zacieki. Wytrzyj wszystkie elementy miękką, bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
"Ludzkie ślady" Ćmielów
Jak usunąć zabrudzenia ze starej porcelany?
Do ich usunięcia wystarczy wilgotna szmatka z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Zabrudzeń i plam, które wymagają większej uwagi pozbędziesz się przykładając do nich watę nasączoną wybielaczem.

Czy porcelanę można wkładać do lodówki albo mikrofali?
Porcelanę, która nie posiada zdobień malowanych złotem, srebrem lub platyną możesz bez obaw wkładać do mikrofalówki, a nawet zamrażarki. Nie funduj jednak ulubionej zastawie nagłego skoku, przygrzewając posiłek wyjęty przed chwilą z lodówki.


Dbaj o swoją porcelanę! Zarezerwuj dla niej miejsce w ulubionym, przeszklonym kredensie, tak, aby była pięknie wyeksponowana, a jednocześnie zabezpieczona przed kurzem. Cenne zastawy warto zabezpieczyć przez szczerbieniem, zarysowaniem i ścieraniem, dlatego poszczególne elementy przełóż serwetką lub papierowym ręcznikiem. Czyść ją regularnie z kurzu. Pomocna okaże się delikatna, bawełniana ściereczka lub miotełka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis