niedziela, 27 stycznia 2019

Marynarki i krótkie żakiety w stylu retro


Jestem pewna, że wiele z was również denerwuje brak pewnych fasonów w sklepach. Od kilku sezonów modne są np. obszerne marynarki w stylu oversize, konia z rzędem dla tego, kto bez problemu znajdzie dopasowany żakiet do stylizacji retro. Dzisiejszy wpis to odpowiedź na zapotrzebowanie jednej z czytelniczek bloga, która pracuje w sądzie i szuka klasycznej, krótkiej marynarki bądź żakietu odpowiedniego do codziennych stylizacji.
W swojej szafie mam pięć żakietów. Trzy są w kolorze czarnym, ale różnią się fasonem. Jedna to klasyczna, nieco dłuższa, jednorzędowa marynarka z satynowymi klapami, świetnie pasuje do spodni. Drugi model to dopasowany w talii, krótki żakiet, idealny do ołówkowych spódnic. Trzeci to model najbardziej retro, z baskinką. Czwarta marynarka to vintage z lat 70., która świetnie "udaje" żakiet z lat 40. Ma mocno podkreślone ramiona i pasek w talii. Piąty model jest najbardziej efektowny, to oliwkowy dopasowany żakiet z szalowym kołnierzem, z lat 60.MARYNARKI I ŻAKIETY VINTAGE

Poniżej mam dla was kilka przykładów marynarek i żakietów z lat 1940 - 1950. Znajdziecie tutaj zarówno dopasowane w talii modele z podkreśloną linią ramion, jak i pudełkowe, krótkie fasony. Takie marynarki kupicie między innymi w serwisie Etsy.com. Wybrałam dla was kilka przykładów. Ich cena jest często porównywalna albo niższa od tych sieciówkowych.

Etsy 1950

Etsy 1950
Etsy 1940 
Etsy 1940
Etsy 1940

Etsy 1940


ŻAKIETY I MARYNARKI W STYLU RETRO: PRZEGLĄD OFERTY SKLEPÓW 

Niestety, w ofercie popularnych marek odzieżowych ciężko znaleźć coś ciekawego. Przeważają marynarki dwurzędowe typu oversize, a dopasowane żakiety to najczęściej proste, niczym niewyróżniające się modele. Szkoda, że producenci nie oferują dopasowanych marynarek z ciekawym kołnierzem, oryginalnymi klapami, efektownym wykończeniem patek czy rękawów. Wystarczy porównać, jak wyglądały żakiety w latach 40. i 50., z tym, co możn dostać dzisiaj. Także pod względem tkanin czy wzorów jest bardzo zachowawczo i często po prostu nudno.
Poniżej znajdziecie to, co udało mi się znaleźć i co można włączyć do retro stylizacji.
Kasia Zapała / showroom.pl

Unique Vintage
Le Palais Vintage

Lanti / Showroom.pl
Bialcon 
Moe/Showroom.pl 
Quiosque
Rabarbar
Simple
Simple
Solar
Style/Showroom.pl
Vero Moda
Simple
Answear
H&M
Monnari
Simple

2 komentarze:

  1. Piękne są fasony retro żakietów:))Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe stylizacje i muszę przyznać że marynarki są bardzo ponad czasowe.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis