niedziela, 24 czerwca 2018

Awośka i anużka czyli wielki powrót siatki na zakupy


U mnie mówiło się o niej po prostu siatka. W innych regionach Polski znana była pod nazwą awośki lub anużki. Wykonana z plecionych naturalnych bądź sztucznych sznurków, a czasem kolorowych żyłek siatka, wróciła w wielkim stylu na salony.


W dzieciństwie za nimi nie przepadałam. Wypadały z nich ziemniaki, a mleko w butelkach nie raz lądowało na schodach. Uszy siatki wydłużały się do samej ziemi, a plastikowa rączka boleśnie wrzynała w dłoń. Dziś patrzę na nie zupełnie inaczej. Pleciona siatka nie tylko idealne pasuje do stylizacji retro, ale także idealnie wpisuje się w ruch zero waste. Pomysłodawcą sznurkowej siatki był Vavřín Krčil, a pierwsze modele pojawiły się na czeskim rynku w 1926 roku. 


Plecione siatki na zakupy pojawiły się w świecie wielkiej mody w 2017 roku, najpierw u Margieli, potem u Celine (sprzedawane za bagatela 300 euro). Trend podchwyciły popularne sieciówki. H&M w swojej przyjaznej środowisku linii Concsious Exclusive miał dwie kolorowe siatki, Mango i Zara oferowały siatki bardziej "ekskluzywne", bo wykonane z plecionych skórzanych sznurków. Rodzime wersje siatek znaleźć można było u Ani Kuczyńskiej oraz Kas Kryst.

Ile może kosztować siatka? Okazuje się, że sporo. Za siatkę z metką znanego projektanta zapłacisz powyżej tysiaca złotych. Absurd? Oczywiście. Bo to zazwyczaj zwykły, pleciony sznurek, czasem tylko rączka wykonana jest ze skóry. Także na polskim rynku zaczęły pojawiać się siatki, których ceny oscylują wokół 200 zł. Net Bag ma w swojej ofercie kilka kolorów siatek. Wszystkie wykonane z polskiego lnu kosztują 99 zł. Roboty Ręczne identyczne siatki sprzedaje za 210 zł!
Net Bag / Pakamera.pl 
Siatki w Polsce wykonywane są ręcznie. Na pewno uplecenie jednej zamuje trochę czasu. Jaka cena w przypadku takiej siatki wydaje mi się rozsądna? Myślę, że ciekawie upleciona siatka, która będzie pełniła rolę torby, a nie tylko typowej anużki na ziemniaki, może kosztować nawet i 100 zł. Taka zwykła nie powinna kosztować więcej niż 50 zł.  Oczywiście, jeśli ktoś ma ochotę wydać znacznie więcej, nic mi do tego. Siatki można kupić też sporo taniej na Aliexpress czy w Tigerze (około 4-8 zł).

Siatki  polskie 

Awośka.pl to nie tylko najstarszy polski sklep z plecionymi siatkami, ale także niezwykły projekt wspierający aktywizację zawodową osób niewidomych.  Na stronie dowiedzieć się  można, że "międzynarodowy projekt „Awośka niesie nadzieję”, powstał w 2009 roku i początkowo miał na celu aktywizację zawodową głównie osób niewidomych. To one własnoręcznie wyplatają te piękne siatki. Z czasem awośki zostały unowocześnione poprzez dodanie skórzanych rączek i portfelików/futerałów do mniejszych siatek. Tymi detalami zajmują się osoby posiadające różne  niepełnosprawności. Pomysłodawca projektu Evgeniy Rapoport podkreśla, że powrót awośki jest idealnym sposobem na to, aby stworzyć miejsca pracy dla tych osób. Dochód ze sprzedaży siatek w dużej mierze jest przeznaczony na wynagrodzenia i szkolenia dla biorących w nim udział niepełnosprawnych. Jednocześnie ułatwia im to funkcjonowanie w społeczeństwie."
Awoska_siatka instagram - 49 zł 


Siatka na 100 procent - 35 zł 

Siatka na 100 procent - Model grecki
Mamydywany/ Pakamera.pl 89 zł Mamydywany 79 zł


Aua_handmade/pakamera.pl 75 zł
Jasny Element 60 zł 

Jak zrobić siatkę na zakupy ze sznurka

Jeśli chcecie samodzielnie wykonać siatkę dla siebie, znalazłam dla was prostą instrukcję na blogu Dziergalnia.pl.https://www.dziergalnia.pl/schemat-szydelkowa-siatka-na-zakupy-robiona-rzedami/ Jak przekonuje autorka jest to idealna robótka dla początkujących. Także na You Tube po wpisaniu 'jak zrobić siatkę ze sznurka" bądź "makrama" znajdziecie mnóstwo przydatnych tutoriali.


1 komentarz:

  1. Dzięki za super przygotowany wpis:-) Bardzo spodobała mi się bialo-niebieska siatka, szkoda, że nie z tego charytatywnego projektu. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis