Z jednej strony kojarzone z luksusem, z drugiej osadzone w estetyce kiczu. Dziś nadruk imitujący futro dzikich kotów przywołuje na myśl klasyczny styl lat 50. i 60., panią Robinson z "Absolwenta" Mike'a Nicholsa oraz elegancki płaszcz Jackie Kennedy. Skąd wzięła się popularność drapieżnego wzoru? Jedną z popularyzatorek lamparcich cętek była niewątpliwie boska Bettie Page, ale to nie dzięki jednej z najsłynniejszych pin up girls wzór trafił do kanonu.
Duża w tym zasługa Mitzah Bricard, muzy samego Christiana Diora, zafascynowanej lamparcimi cętkami. W latach 50. projektant stworzył ubrania, dodatki oraz kampanię, której motywem przewodnim był dziki kot i jego umaszczenie.
Mitzah Bricard - muza Christiana Diora |
Sukienki ołówkowe, szyte z koła, koszule i kostiumy dwuczęściowe - cętki są wszędzie |
Gdy pierwsza dama Jackie Kennedy włożyła płaszcz w lamparcie cętki, popularne domy towarowe nie nadążały z produkcją.
Dziś każdy sklep z ubraniami w stylu retro i rockabilly posiada w swojej ofercie ubrania i dodatki z motywem lamparcich cętek.
www.pinupgirlclothing.com |
Gratuluję nowej i jakże pięknej odsłony bloga.
OdpowiedzUsuńŚwietny wygląd nowego miejsca i ciekawa notka. Zdjęcie kolekcji Diora inspirujące, nie znałam jej! Inna sprawa, że cętki, które pojawiają się czasami w sieciówkach zwykle są jednak dość tandetne. Mam wrażenie, że potrzebują poparcia w postaci materiału świetnej jakości i kroju, który jest pewny swego.
OdpowiedzUsuńP.S. Coś jest nie tak z ustawieniem czasu na blogu. Jest godzina 20:21, a wpisuje jakobym komentarz zostawiła 9 godzin wcześniej.
OdpowiedzUsuńPewnie dlatego, że data publikacji to 10:59, dziwne...nie ogarnia jeszcze bloggera zbyt dobrze
OdpowiedzUsuńStrefa czasowa jest źle ustawiona :)
Usuńustawienia -> formatowanie -> strefa czasowa -> GTM+1:00 Warszawa
Też to przerabiałam ;)
Ja też, strasznie długo miałam źle to ustawione:) Witamy na blogerze :)
UsuńRównież gratuluję nowego miejsca w sieci - bardzo tu ładnie, elegancko i przyjemnie :) Nagłówek boski!
OdpowiedzUsuńCo do cętek - podziwiam zestaw Jackie oraz innych pań, sama uwielbiam ten motyw, ale raczej w formie akcentu - buty, torebka, apaszka, rękawiczki (oczywiście nie wszystko naraz ;) Płaszcz - owszem, ale czarny z futrzanym kołnierzem w cętki :)
Vintage Cat - dziękuję zmieniłam czas :)
OdpowiedzUsuńCętki są dla mnie bardzo trudne. Osobiście nie jestem w stanie przełamać swojej niechęci do klasycznego wzoru i dopiero niedawno sprawiłam sobie cętkowany szalik - ale żeby cętki nie były oczywiste, są czarno-niebieskie na białym tle. Chyba rzeczywiście muszą być naprawdę na dobrym kroju i wysokiej jakości materiale żeby nie wyglądać tandetnie.
OdpowiedzUsuńW nowej jakże pięknej odsłonie brakuje mi Ciebie w nagłówku - ta jak było poprzednio. Poza tym - bardziej retro jest?
OdpowiedzUsuńA skąd wiesz, że to nie ja ;) A czy jest bardziej retro? Myślę, że strona główna vintagegirl.com.pl mówi sama za siebie
UsuńCętki to motyw dość trudny w noszeniu, trzeba dużo wyczucia, żeby nie osiągnąć niechcący efektu "bazarowego". Osobiście uwielbiam ten wzór - za to, że można dzięki niemu osiągnąć bardzo różne efekty, od klasycznej elegancji, po kontrolowany kicz (który też czasem lubię :) ).
OdpowiedzUsuńA nowa odsłona bloga wygląda świetnie, jednak z jakiegoś powodu nie mogę dodać nowego adresu bloga do subskrypcji w Bloglovin :(
Nie wiem dlaczego - a dodajesz adres vintagegirl1983.blogspot.com?
UsuńW końcu zadziałało, po kilku(nastu) próbach. Możliwe, że Bloglovin potrzebowało trochę czasu, żeby "zauważyć" nowego bloga.
UsuńSuper! Już myślałam, że znowu coś gdzieś muszę ustawić, o czym nie mam pojęcia
Usuńuwielbiam centki do tego stopnia + mam rude włosy -> efekt -> znajomi nazywają mnie Vilma (Flinstone)
OdpowiedzUsuńNajstarszy strój w lamparcie cętki jaki znam ma około 4600 lat, pochodzi ze Starożytnego Egiptu i przedstawiony jest na steli Nefertiabet (córki Cheopsa - którego słynna piramida znajduje się w Gizie). Jest to długa suknia odsłaniająca prawe ramię i prawdopodobnie miała podkreślać królewskie pochodzenie. ;))
OdpowiedzUsuńDlatego zajęłam się tylko latami 40 - 50 XX wieku :) Wzór ten przewijał się od czasów prehistorycznych - pierwsi nosili go zapewne nasi wcześni przodkowie :)
OdpowiedzUsuń