BUTY LATA 20.
Po latach długich spódnic zakrywających większą część buta oraz wysoko sznurowanych modeli obuwia, nadeszła moda na odkrywanie coraz większych partii ciała, w tym stóp, oczywiście obleczonych w jedwabne pończochy. Najpopularniejsze modele butów lat 20. posiadały zapięcia w formie wąskich pasków, układających się kształt litery T (stąd nazwa T-bar lub T-straps) lub biegnących w poprzek stopy (Mary Jane).
Pod koniec dekady paski ozdabiane były cekinami, sztucznymi kamieniami oraz wycinane w geometryczne wzory. Buty codzienne wykonane były ze skóry, latem najpopularniejsze były jasne kolory z bielą na czele, na wieczór wybierano buty ręcznie malowane - złote, srebrne, czerwone, niebieski, ozdobione popularnymi azjatyckimi motywami.
W obuwiu typu Mary Jane często wykorzystywano także szerokie wstążki wiązane na kokardę (zamiast typowego paseczka). Niezwykle modne były również buty z większą ilością paseczków, układających się w różne wzory. Niektóre modele stanowiły kombinację kilku rodzajów zapięcia.
W latach 20. pojawiły się także buty typu Oxford - najczęściej jednokolorowe, z bardzo małym, szerokim obcasem. Wersja sportowa był utrzymana w biało-czarne kolorystyce, pojawiały się też wersje brązowe oraz szare. Dwukolorowe oxfordki stały się niezwykle popularne dekadę później (wtedy też zyskały nazwę Saddle shoes), w latach 20. kobiety chętnie nosiły je do plisowanych spódnic i koszulowych bluzek.
Lata 20. to także coraz większa popularność obuwia sportowego. Sznurowane buty wykonane z płótna (w kolorze białym lub brązowym) marki Keds czy sportowe sandały z zapięciem w postaci szerokiego paska, ozdobione kokardką, szybko opuściły tenisowe korty i były chętnie wybierane na pikniki poza miastem.
Zimą kobiety wkładały specjalne kalosze, które miały za zadanie ochronić eleganckie buty. Zaopatrzone w gumową podeszwę, zapinane na szerokie paski z klamrami pozwalały przejść suchą nogą prze deszczowe lub zaśnieżone ulice.
Ciekawostka: młode kobiety często nie zapinały tych pasków, które podczas chodzenia wydawały charakterystyczny dźwięk "flap, flap, flap". Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, że to właśnie od tego dźwięku wzięła się nazwa "flapper" określająca młode, wyzwolone kobiety lat 20.
Buty lata 30.
Detalem, który wyróżnia obuwie z tego okresu są małe perforacje zdobiące niemal każdy rodzaj damskich oraz męskich butów. Nadal niezwykle popularne są buty zapinane na paseczek w kształcie litery T. Wyróżniają je zdobienia w formie perforacji (małych dziurek) oraz fantazyjne nacięcia w skórze buta.
Najbardziej charakterystycznymi butami tego okresu były sznurowane botki zwane oxfordkami. Wiele firm oferowało obuwie tego typu z wymiennymi językami, dzięki czemu można było zaoszczędzić (i mieć jakby dwie pary butów).
Dwukolorowe oxfordki czyli saddle shoes wciąż były niezwykle popularne i chętnie noszone do letnich strojów sportowych.
Latem niezwykle modne były sznurowane sandały, tzw. Ghillie, nawiązujące wyglądem do obuwia używanego w tradycyjnym tańcu irlandzkim.
Współcześnie: Buty inspirowane stylem lat 20. są modne do dnia dzisiejszego. Oczywiście w sklepach znajdziecie przede wszystkim proste modele, nie tak ciekawie zdobione, ale nie ma raczej problemu z zakupem butów na płaskiej podeszwie inspirowane modelami Mary Jane, T-straps czy będących kombinacją kilku popularnych wówczas fasonów. W ofercie marek obuwniczych kupicie także oxfordki oraz saddle shoes.
W tym momencie w sklepach przeważają jeszcze buty zimowe, ale już za chwilę pojawią się modele wiosenne i będzie z czego wybierać.
Zara |
Aliexpress |
Aliexpress |
Unique Vintage |
Zign / Zalando |
New Look / Zalando |
Lasocki/CCC kolekcja wiosna-lato 2017 |
Mango |
Deichmann - buty nawiązujące do tradycyjnego obuwia używanego w tańcu irlandzkim, niezwykle popularne w latach 30. |
R.Polański / eobuwie.pl |
Tamaris/eobuwie.pl |
Sagan/eobuwie.pl |
Zobacz także:
Buty na płaskiej podeszwie modne w latach 1940 - 1950
Wszystkie są piękne:)))nie męczą nóg a zarazem wygodne:)))Pozdrawiam serdecznie w nowym roku:)))
OdpowiedzUsuńTe czarne sznurowane z Deichmanna to idealne na początek XIX wieku (empir) :)
OdpowiedzUsuńWszystkie buty zachwycają i chętnie bym je widziała i siebie ☺
OdpowiedzUsuńCzy też mogę prosić o post na temat vintage Plus size, jak się ubierać i jakieś inspiracje ;) ?
Witam! Złożyłam zamówienie w Collectif 3 stycznia, 7 stycznia dostałam wiadomość, że jest już w drodze. Sprawdzałam tracking number i 9 stycznia paczka została wysłana. Dziś jest już 14 stycznia i jeszcze do mnie nie doszła. Martwię się trochę ponieważ widziałam, że pani dostała już swoje zamówienie. Zamawiałam pierwszy raz i nie bardzo wiem, ile taka paczka idzie do Polski. Dodam, że mieszkam w Białymstoku. Proszę o odpowiedz i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńFajny powrót do przeszłości. Lubię Twoje artykuły - oby takich więcej.
OdpowiedzUsuńW każdej większej sieciówce można takie kupić :)
OdpowiedzUsuńJa tam wolę jenak botki w tym stylu