niedziela, 10 lutego 2019

Moda lata 40.: gdzie kupić damski sweter z retro nadrukiem


Dziś przygotowałam wpis dla wszystkich sweater girls, szukających niebanalnych swetrów w stylu retro. Jeśli brakuje w waszej szafie modelu odpowiedniego do stylizacji inspirowanych modą lat 40., mam dla was kilka ciekawych propozycji. 


O swetrach w stylu retro pisałam wiele razy na blogu. Najczęściej pytałyście o krótkie kardigany, które pasować będą do spódnic, sukienek, ale także spodni z wysokim stanem czy o modne w latach 50. swetry typu bliźniak. Dziś chciałam pokazać wam tzw. novelty sweaters, inspirowane modą lat 40.

Swetry w stylu retro: novelty sweaters Susan Dannenberg 


Czym w ogóle są tzw. novelty sweaters? Nazwa ta określa sweter damski, wkładany przez głowę lub rozpinany, który ozdobiony jest ciekawym wzorem lub filcową aplikacją: mogą to być krwawiace serca, pudle, kwiaty, czy talia kart.
W latach 40. niezwykłą popularnością cieszyły się swetry projektowane przez Susan Dannenberg. Niestety, w internecie znalazłam bardzo niewiele informacji na temat tej ciekawej projektantki.
Wszystkie źródła odsyłają do krótkiego artykułu, który ukazał się 27 stycznia 1947 roku na łamach Life Magazine. Susan "Suse" Dannenberg, zaczęła projektować swetry na początku lat 40. W związku z tym, że nie była zadowolona ze swojej sylwetki, swetry ozdabiała dużymi, charakterystyczymi aplikacjami, które jak mogę się domyślać, miały odciągać uwagę od mankamentów jej figury (małego biustu?).


Sweter Susan Dannenberg 
W sesji zdjęciowej, opublikowanej w Life Magazine, zobaczycie między innymi czarny wełniany sweter ozdobiony wielkim słońcem, wykonanym z żółtego filcu, wieczorowy sweter z pszczołami czy krótki model w kolorze królewskiego błękitu z filcowymi lwami. Wszystkie zdjęcia są niestety czarno-białe, ale dzięki dokładnym opisom, wiadomo jakiego koloru były swetry i ozdabiające je aplikacje.
Sweter Susan Dannenberg
Projektowanymi przez przez Susan swetrami w latach 40. zachwyciło się wiele popularnych aktorek, między innymi Barbara Stanwyck, Jennifer Jones czy Esther Williams. Projekty Suse nie były tanie, dziś kosztowałyby od 500 do nawet 1000 dolarów!  Wszystkie modele dziergane były ręcznie przez 20 tkaczek oraz trzy dziewczyny, które zajmowały się wyłacznie produkowaniem aplikacji.
Sweter Jezebel projektu Susan Dannenberg
Najsłynniejszym sweterem zaprojektowanym przez Susan był model "Jezebel". Na pewno nie raz spotkałyście się z tym charakterystycznym motywem. To krwawiace serce przebite sztyletem. Jego rękojeść ozdobiały imitujące szlachetne kamienie koraliki.
Sweter Susan Dannenberg


Surrealistyczne swetry Elsy Schiaparelli 

Sweter Elsa Schiaparelli 
Susan nie była pierwszą projektantką, która zaproponowała kientkom tak niezwykłe swetry. Elsa Schiaparelli, będąca pod silnym wpływem surrealistów, w swoich dzianinowych projektach wykorzystała zjawisko optycznej iluzji. Jej niezwykle popularne swetry ozdabiały wzory chusty zawiązanej wokół szyi, krawata, czy serca przebitego strzałami. 
Ginger Rogers 
Ten charakterystyzny motyw, zaczerpnięty prawdopodobnie z marynarskich tatuaży, wykorzystał ponownie hollywoodzki projektant kostiumów, Edward Stevenson, w filmie "Carefree" z 1938 z Ginger Rogers w roli głównej. 

Gdzie szukać swetrów w stylu retro?

Współczesne novelty sweaters znajdziecie między innymi na Etsy. Znalazłam kilka dziewczyn, które dziergają swetry w oparciu o wzory z lat 40.  W przypadku ręcznie dzierganych swetrów, musicie przygotować się na spory wydatek. Ceny wahają się od 500 zł do 1000 zł. Nie mam pojęcia, ile godzin zajmuje wydzierganie jednego swetra, pewnie niemało.
Mam też dla was kilka nieco tańszych swetrów w stylu lat 40., które mają w swojej ofercie marki specjalizujące się w modzie retro. Kosztują od 200 do 300 zł.
Jeśli potraficie dziergać, możecie spróbować wykonać taki sweter samodzielnie. Wersja najprostsza, to ozdobienie gotowego swetra własnoręcznie wykonaną z filcu ozdobą.
Ains & Elke StyleHaus

Sweter projektu Ains & Elke StyleHaus
Ains & Elke StyleHaus
Ains & Elke StyleHaus
Bloody Edith
Gianne Vintage Knits 
Gianne Vintage Knits

Miss Fortune 
Miss Fortune
Miss Fortune
Hell Bunny 
Voodo Vixen 
Voodo Vixen 
Unique Vintage
Collectif 


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis