sobota, 15 czerwca 2013

Łódź - Miasto44

ulica Włókiennicza w Łodzi
Łódź została Warszawą 1944 roku. Przez kilkanaście dni czerwca wybrane ulice miasta goszczą ekipę powstającego filmu Jana Komasy Miasto44. Nie raz już pisałam o tym, że Łódź w bardzo wielu miejscach wygląda tak, jakby II wojna światowa dopiero się tu zakończyła, dlatego wybór tego miasta zupełnie mnie nie dziwi. Tak naprawdę scenografowie nie mają tu zbyt wiele do zrobienia, wystarczy podmienić szyldy na bardziej stylowe i usunąć kilka współczesnych elementów.
Ulica Włókiennicza (zwana wcześniej Kamienną) wygląda tak, jakby czas dawno stanął tu w miejscu. Odrapane, pozbawione szyb kamienice, obskurne bramy, zabite deskami wejścia do sklepów to w tym wypadku nie efekt pracy scenografów filmowych, a smutna rzeczywistość.

Ulica Włókiennicza na co dzień

Rzeczywistość smutna tym bardziej, że przy ulicy tej znajduje się kamienica Hilarego Majewskiego, architekta odpowiedzialnego za ponad 500 projektów powstałych w Łodzi pod koniec XIX wieku. Majewski zaprojektował między innymi kombinat przemysłowy Izraela Poznańskiego (dziś mieści się tu słynna Manufaktura) oraz jego pałac (obecne Muzeum Historii Miasta), Hotel Grand (najsłynniejszy łódzki obiekt), rezydencję Herbstów na Księżym Młynie oraz dziesiątki okazałych pałacyków i kamienic.
Dom Majewskiego to obecnie popadający w ruinę budynek, a sam architekt nie jest w żaden sposób uhonorowany przez miasto.
Wracając do filmu - na fasadach kamienic pojawiły się stare afisze oraz szyldy zakładów oraz kawiarni.

 

Niestety nie powiem wam, przy jakiego rodzaju maszynie miałam przyjemność pozować.

Jeśli są tu jacyś znawcy tematu, chętnie się dowiem, co to za motocykl.




Nie mogłam odmówić sobie przyjemności sfotografowania się z panami w  mundurach. 

Dziś miałam na sobie: sukienka z jedwabiu - lata 50. / wiklinowy koszyk - lata 60. / sandały - Lasocki/ Panowie - stroje z epoki  
Jeśli jesteście ciekawi, gdzie jeszcze pojawi się ekipa filmu - śledźcie na bieżąco profil Miasta44 . Oprócz Warszawy oczywiście, zdjęcia kręcone będą jeszcze we Wrocławiu, Świebodzicach, Walimiu i Modlinie. Premiera filmu - 1 sierpnia 2014 roku na Stadionie Narodowym.
Materiały promocyjne filmu

11 komentarzy:

  1. Cudowny klimat, choć muszę przyznać, że na żywo prezentujesz się jeszcze ładniej ! Zazdroszczę zdjęcia z panami w mundurach... taka moja mała słabość ;).

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Marzy mi się taka impreza: kobiety w długich wieczorowych sukniach, panowie w mundurach... oczywiście galowych! A w tle Lili Marlene ;).

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak...bo niestety Walim nadaje się teraz tylko do kręcenia filmów wojennych. Tamto miasteczko, znane z pohitlerowskich sztolni, umiera śmiercią naturalną. Po likwidacji zakładów lniarskich, miasteczko zaczęło popadać w ruinę. Są tam bardzo piękne kamieniczki, budynki z muru pruskiego i drewniane domy...ale co z tego, skoro tam nie ma pracy a młodzi wyjechali albo do wielkich miast, albo na zachód? Podobna sytuacja, tyle że mniej tragiczna, jeśli chodzi o rynek pracy (no ale za ciekawie też nie jest), jest w Wałbrzychu, dawnym górniczym mieście. Tam też co chwilę kręcą filmy wojenne. Kamienice wyglądają podobnie albo i gorzej, niż kamienica Majewskiego. Tyle, że miasto zrobiło pokazówkę i ścisłe centrum w okolicy ratusza, wyremontowało, żeby nie było, że zaniedbane i brudne. Szkoda, bo jest tam tak zielono. Do tego śródmieście wygląda jak zaklęte w czasie, bo nie ma tam żadnych współczesnych budynków, bo po prostu to miasto nie było bombardowane w czasie wojny.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten motocykl niekoniecznie może być z epoki, ale może to być jakiś powojenny. Nie znam się bardzo dobrze. Niemcy w czasie wojny, z tego co wiem jeździli BMW które z kolei skopiowali radzieccy inżynierzy przy ich motocyklach. Polskie wojsko w tamtym czasie jeździło motocyklami Sokół 1000. Dzisiaj okazy Sokoła 1000 są kosmicznie drogie i prawdziwy rarytas wśród kolekcjonerów motocykli. Wątpię żeby do filmu ktoś wypożyczył oryginał, i dał komuś do jeżdżenia. Mój pradziadek jechał na obronę Lwowa właśnie sokołem 1000 z przyczepą, po demobilizacji wojska motocykl został gdzieś na Węgrzech. Mój tato ma Urala restaurowanego na wojennego, ale to już motocykl z 1957 o ile dobrze pamiętam.
    Sama w styl retro i vintage wciągnęłam się po 3 latach śledzenia Twojego bloga, nawet zgromadziłam parę ciekawych perełek i zmienił mi się styl ubierania na bardziej kobiecy:) Założyłabym bloga, ale pewnie nie znalazłabym czasu na zdjęcia i prowadzenie go. Ale zawsze miło popatrzeć na Twoje zdjęcia:) Pozdrawiam, Wera.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem w szoku ze Łodz tak wyglada, miasto tkanin .... W mediach słyszę ze tam duzo organizuje sie imprez i wydawało sie że łódz jest/powinna byc miastem zadbanym.
    Za to zdjecia sa bardzo urokliwe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak wygląda tylko część miasta, na szczęście nie brakuje pięknie odnowionych kamienic, zrewitalizowanych budynków. W Łodzi imprez organizuje się sporo, bardzo wiele jest niezwykle ciekawych, a to, że nie całe miasto wygląda jak z bajki...no cóż, mam nadzieję, że będzie się to zmieniać

      Usuń
  7. http://www.youtube.com/watch?v=lYJi7o9coSo

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis