czwartek, 27 czerwca 2013

Polskie wzornictwo XX wieku - "Rzeczy niepospolite"

"Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX wieku" pod redakcją Czesławy Frejlich
Jakiś czas temu próbowałam sobie przypomnieć, kiedy zaczął się boom na polskie wzornictwo - mam tu na myśli przede wszystkim projekty z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Krzesła ze sklejki, okrągłe stoliki, charakterystyczne fotele, ceramika i szkło osiągają dziś na aukcjach (przede wszystkim allegro) bardzo wysokie ceny. Nie mam tu na myśli tylko figurek z Ćmielowa, które od zawsze cieszyły się dużą popularnością. Chyba momentem, w którym polski dizajn zaistniał w bardziej masowej świadomości (także i mojej w znacznie większym niż przedtem stopniu) była inauguracja wystawy w Muzeum Narodowym "Chcemy być nowocześni", prezentująca dokonania polskich projektantów z lat 1955 - 1968. Wówczas okazało się, że rodzime meble, sprzęty codziennego użytku, tkaniny, urządzenia techniczne oraz architektura były równie interesujące jak te z Zachodu. I były nasze, polskie!

Album "Rzeczy niepospolite" to opis sylwetek 39 najważniejszych polskich twórców, działających i tworzących iście niepospolite rzeczy na przestrzeni XX wieku. Autorzy tekstów (bo jest ich tu 21) kreślą historię polskiego dizajnu, opisują projektowanie przed I wojną światową, środowisko Warsztatów Krakowskich, wzornictwo międzywojnia, PRLu - mamy tu architektów, rzeźbiarzy, malarzy, twórców tkanin, projektantów mebli, ceramiki i szkła, projektantów mody, a także twórcę parowozu.

Szklane wyroby Huty J.Stolle "Niemen" projekt Michał Titkow
Największą zaletą albumu są jednak zdjęcia - ogromna ilość fotografii pozwala dokładnie przyjrzeć się omawianym projektom.

Fabryka Wyrobów Srebrnych i Platerowanych "J. Fraget" 1933 - 37, projekt Julia Keilowa
Krzesło gięte ze sklejki  - 1956/ karafka i kieliszki ze szkła sodowego - 1947/1949 projekt Jan Kurzątkowski
Krzesło z giętej sklejki 1960 projekt Władysław Wincze
Fotele 1954 - 1957 projekt Maria Chomentowska
Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie 1958 (kot)/ Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie 1957 (sroka) projekt Mieczysław Naruszewicz
Samochód Smyk dla Szczecińskiej Fabryki Motocykli 1957 projekt Janusz Zygadlewicz
Projekt telefonu 1959 Andrzej Pawsłowski
Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice 1973 - 1978
Szkoda, że tak wiele z przedstawionych w albumie projektów było tylko prototypami lub weszło do produkcji w bardzo ograniczonej ilości. Wiele z nich miało też wysokie ceny. Nie dziwi zatem fakt, że współcześnie wszystkie projekty, które się zachowały i nie są własnością któregoś z muzeów, są bardzo kosztowne.

Przejrzyjcie domową porcelanę, przyjrzyjcie się uważnie krzesłom w mieszkaniach dziadków, spójrzcie w górę na klosze lamp - może znajdziecie wśród nich któryś z opisywanych projektów.



W osobnym poście pokażę Wam projekty polskich tkanin i ich twórczynie - naprawdę, mamy być z czego dumni!

6 komentarzy:

  1. Fajnie, że powstała książka o tamtych polskich projektantach, których niektórzy ludzie nie posądzaliby nawet o istnienie. A przecież tak jak napisałaś- mamy być z czego dumni! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę piękne rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Niektóre z tych rzeczy by się nieźle wpisywały w trendy nowoczesne :)

    Ciekawe .. tylko szkoda, że raczej nie do zdobycia :(

    OdpowiedzUsuń
  4. książkę można kupic za 82 pln bezposrednio od wydawcy, w ksiegarniach ma byc niedlugo,ale drozej. Ja wlasnie poslalam kase i czekam:) przelew wychodzi z banku to potyrwa jeszczze chwilke hehe. A swoja droga nie powinnam do Ciebie zagladac bo nie powinnam wydawac tyle na ksiazki hehe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka już od dawna jest w księgarniach, oczywiście na stronie wydawcy można kupić, ale wysyłka chyba sprawia, że cena jest podobna. Ja swoją kupiłam przez Empik, korzystając z 30% rabatu, więc zapłaciłam około 60 zł.

      Usuń
  5. ja w empiku rabatu nie mam wiec to byla najtansza wersja, a w wydawnictwie dostawa jest w cenie. wiec jakos przezyje;)
    http://www.mullinautomotivemuseum.com/
    http://www.chuckstoyland.com/potpourri/conceptcars/chrysler/
    bat7 :D http://allcarcentral.com/Blackhawk_Museum_Photos_pix-1.html#.UdGfJNhoWSo
    marzenie : http://www.chuckstoyland.com/potpourri/conceptcars/chrysler/dodge/2%2054%20DODGE%20Fire%20Arrow%20Roadster%20Convertible.jpg
    uwielbiam ich wzornictwo z tego okresu, przerosli swoja epoke

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis