W najbliższą sobotę (20 lipca) w łódzkim Klubie Scenografia odbędzie się impreza, podczas której królować będzie muzyka lat 20. Dzięki DJ'owi Oldstyle usłyszycie utwory z epoki w oryginalnych wersjach. Na wszystkich tych, którzy zjawią się w klubie w strojach inspirowanych szalonymi latami 20. czekać będzie niespodzianka w płynie.
Jak zostać flapper girl - wystylizuj się na chłopczycę z lat 20.
Suknie:
Typowa sukienka miała prostą górę i nisko opuszczoną talię. Kobiecą sylwetkę tego okresu można przyrównać do prostokąta lub walca utrzymanego w jednolitej barwie. W ubiorze przez kilka lat obowiązywała jednokolorowośc, którą przełamywano fantazyjnymi cięciami, plisowaniami i fałdami. Prostota kroju skontrastowana była także z bogactwem zdobienia: popularne były błyszczące cekiny, strasy, srebrne i złote lamy, mocne wzory, a także ozdobne szale i chusty.
Kolory: mocne barwy zaczerpnięte z malarstwa kontrastowały z duetem bieli i czerni oraz szarości i beżu. Czerń pojawiała się także jako tło dla złota oraz srebra.
Suknie wieczorowe odsłaniały ramiona, plecy oraz łydki. Dodatkowe wrażenie nagości potęgowały zwiewne oraz błyszczące materiały. Eleganckie toalety obszywano koralikami, cekinami i frędzlami, które nie tylko pięknie mieniły się w świetle, ale także potęgowały wrażenie ciągłego ruchu.
Edward Molyneux dress |
Stewart&Company 1925 metmuseum.org |
House of Chanel metmuseum.org |
House of Worth metmuseum.org |
1925 metmuseum.org |
Fryzury i nakrycia głowy:
Charakterystyczna krótka fryzurka pojawiła się w latach 20. za sprawą Polaka - Antoniego Cierplikowskiego, znanego w Paryżu jako Antoine. To właśnie on po raz pierwszy zaproponował takie uczesanie 40. letniej aktorce wodewilowej, która otrzymała rolę podlotka. Początkowo fryzura wywołała burzę protestów i kpin, ale już w 1922 roku pojawiła się w zagranicznych żurnalach, a dwa lata później obcinanie włosów stało się niezwykle popularne. Krótkie włosy zaczesywano na bok, noszono z przedziałkiem z boku, modna była także mała grzywka. Poularne stało się farbowanie włosów henną.
Louise Brooks |
Mała główka wymagała równie małego nakrycia głowy. Początkowo kapelusze miały kształt kubełków, doniczek oraz niewielkich cylinderków tzw. kloszy wzorowanych prawdopodobnie na żołnierskim kasku.
Buty, torebki i inne dodatki
Noszono pantofelki na obcasie zapinane na poprzeczny pasek, wykonane ze skóry lakierowanej, wielokolorowej bądź krokodylej. Nowością były tzw. plecionki, zrobione z cienkich paseczków kolorowej skórki. Buty wieczorowe wykonywano z atłasu, zamszu, ozdabiano je klamerką, strasami, brokatem, haftami i lamą. Pojawiały się także malowane lub inkrustowane obcasy.
Torebki wyszywane były cekinami, ozdabiane piórami bądź malowane.
Modnymi dodatkami były także: białe kołnierzyki, długie kolorowe krawaty, żaboty, etole z lisów, a także chusty oraz szale.
Pończochy
Popularne były lśniące ze sztucznego i prawdziwego jedwabiu, o barwie piaskowej, różanej, rzadziej popielatej. Luksusowe pończochy ozdabiane były z boku strzałkami.
Pierwsze polskie pończochy z prawdziwego jedwabiu produkowane w Milanówku kosztowały 20 zł. W tym czasie pojawiły się także tanie pończochy wykonywane z jedwabiu sztucznego w Łodzi (kosztowały zaledwie 5 zł).
Niezwykle modne stały się także pończochy z siateczki w kolorze złota lub srebra.
Reklama pończoch z 1927 roku |
Biżuteria
Najmodniejsze były długie sznury pereł, szerokie bransolety oraz duże zwisające klipsy. Złoto ustąpiło platynie i srebrze. Coraz częściej zaczęła pojawiać się sztuczna biżuteria.
Makijaż:
Clara Bow - It Girl lat 20. |
Wielki Gatsby F.Scott Fitzgerald |
Pożegnanie z Berlinem Christopher Isherwood |
Świetne zestawienie, pełna podstawa do stworzenia stylizacji. Dzięki!
OdpowiedzUsuńCudowne, cudowne i jeszcze raz - cudowne! <3
OdpowiedzUsuń