środa, 10 maja 2017

Halka petticoat: gdzie kupić, jak przechowywać i jak prać halkę (nie tylko) tiulową

Rozkloszowana sukienka czy spódnica szyta z koła nie może obejść się bez specjalnej halki zwanej petticoat. Dzięki niej utrzymuje swój kształt oraz zyskuje dodatkową objętość. Wykonaną z nylonu, organdyny czy tiulu halkę bez problemu kupisz w sklepach z modą retro lub uszyjesz samodzielnie. 


Popularność stylu New Look wykreowanego przez Christiana Diora pod koniec lat 40., przyczyniła się do powrotu nieobecnych w poprzednich dekadach halek dodających objętości. Szyte z kilkudziesięciu metrów tiulu, nylonu czy organdyny halki zwane petticoat sprawiały, że rozkloszowane fasony sukienek i spódnic prezentowały się okazale.
Christian Dior 

W nazewnictwie anglojęzycznym możecie spotkać się z wymiennie stosowanymi słowami "petticoat" oraz "crynoline" opisujące halkę tego typu. Pierwsza z nich dotyczy najczęściej halek uszytych z miękkiego nylonu lub szyfonu.  Druga natomiast opisuje nieco sztywniejszą i nadającą znacznie więcej objętości.

Halki w latach 50. miały różne długości. Najkrótsze sięgały nieco poniżej linii kolan, projektowano je tak, by sięgały mniej więcej 6 cm powyżej rąbka spódnicy. Gdy halka widoczna była poza obrębem sukienki czy spódnicy, uważano to za wielki nietakt.
Średniej długości halki sięgały do połowy łydki, najdłuższe (kończące się nieco powyżej linii kostek) przeznaczone były do długich sukienek wieczorowych.

Gdzie kupić halkę typu petticoat?

Sklepów internetowych, w których kupisz halkę petticoat jest bardzo wiele. Najczęściej halki szyte są z tiulu bądź organdyny. Te pierwsze są mało przyjemne w noszeniu ('"gryzą"), a dodatkowo mogą zaciągać nylony (aby uniknąć tego efektu, można pod spód włożyć drugą,dopasowaną halkę).
 Halki z organdyny są bardziej miękkie, choć przy mniejszej ilości tkaniny, mogą nie udźwignąć ciężaru materiału sukienki czy spódnicy. W większości sklepów halki mają podobne długości, dopasowane są raczej do współczesnych sukienek w stylu retro. Jeśli masz autentyczną spódnicę bądź sukienkę z epoki, która sięga znacznie poniżej linii kolan, warto zaopatrzyć się w halkę o odpowiedniej długości. Za krótka sprawi, że sukienka będzie się źle układać.

MALCO MODES
Amerykańska firma będąca na rynku od 1900 roku! Wszystkie produkty dostępne w ofercie szyte są ręcznie w Ameryce. Halki dostępne są w kilkunastu długościach oraz kilkudziesięciu kolorach.
Malco Modes - ok. 50 dolarów 
Malco Modes - ok. 60 dolarów 

Malco Modes - ok. 30 dolarów 
UNIQUE VINTAGE 

Cena: 58 dolarów 
Cena: 33 dolary 
HELL BUNNY

Cena 27,99 funta 
BANNED APPAREAL 

Cena: 150 zł 
VIVIEN OF HOLLOWAY
Cena: 45 funtów 
NATABO 
Cena; 167 zł 

PETTICOAT PARADISE 
Cena: 181 zł 

Cena: 250 zł 

Możesz również rozejrzeć się za oryginalną halką z epoki. Na Ebay'u lub Etsy dość często zdarzają się oferty z prawdziwymi petticoats z lat 50. Ich cena jest często przybliżona do cen halek współczesnych, choć widziałam i takie, które były znacząco tańsze od tych, które kupić można np. w House of Foxy.
Halka vintage - Etsy.com

Jeśli lubisz i umieć szyć, możesz sama spróbować wyczarować swoją idealną halkę petticoat. Na wielu stronach znaleźć można przydatne tutoriale, pokazujące krok po kroku, jak samodzielnie wykonać taką halkę. Zajrzyj też na You Tube - na pewno obejrzysz tam przydatne instrukcje.

Jak przechowywać i dbać o halki typu pettiocoat oraz crynoline?

Mam dwa sposoby na przechowywanie halek, dzięki którym można zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca. Nie polecam wieszać ich w szafie na wieszaku, szczególnie wtedy, gdy nie masz osobnej garderoby. Poza tym halki przechowywane w ten sposób szybko tracę swoją objętość!
Ja zwijam je i układam w przegródkach wiszącej półki przeznaczonej na przechowywanie innych drobiazgów.
IKEA

Możesz również zwinięte halki włożyć do woreczków od bielizny i trzymać je w ten sposób w szufladzie bądź na półce. Dzięki temu halki nie będą szczególnie pogniecione i szybko wrócą do swojego pierwotnego kształtu.


  • Halki nie należy prasować żelazkiem! Jeśli masz steamer do ubrań możesz go użyć do rozprostowania zagnieceń bądź zastosować prosty i sprawdzony trik. Rozwiesić halkę w łazience, która rozprostuje się pod wpływem pary. 
  • Halka raczej się nie brudzi, ale warto ją co jakiś czas odświeżyć. Polecam pranie w chłodnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń. Delikatnie odcisnąć nadmiar wody, a następnie suszyć halkę na wieszaku bądź na płasko. 
  • Aby nadać halce większej objętości można każdą warstwę spryskać krochmalem w spray'u. Jeszcze tej metody nie próbowałam, ale brzmi ciekawie. 

Hell Bunny 





1 komentarz:

  1. zastanawia mnie, czy jest jakis sposob na gumke w petticoat, zeby nie pogrubialy. mam kilka petti, i niektore maja bardzo grube gumki w pasie.
    jak ty sobie z tym radzisz?

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis