Każda początkująca miłośniczka mody retro staje przed dylematem - od czego i jak zacząć budowanie nowej garderoby? Jak mówi słynne przysłowie "nie od razu Rzym zbudowano", maksyma ta idealnie pasuje także do procesu tworzenia idealnej szafy, w której znajdą się tylko te ubrania i dodatki, które będziesz chciała wykorzystywać w swoich codziennych stylizacjach. To proces wymagający przede wszystkim czasu, pewnego wysiłku oraz konsekwencji - szczególnie w przypadku, gdy nie dysponujesz większą ilością pieniędzy lub wolisz stopniowo gromadzić potrzebne elementy.
Dlaczego lata 50.?
Zaczęłam od tej dekady, gdyż moje wieloletnie obserwacje pokazały, że to najchętniej wybierany okres mody XX wieku na początku drogi każdej miłośniczki stylu retro. Nic w tym dziwnego - fasony, które są charakterystyczne dla tej dekady, bez trudu odnaleźć można we współczesnych kolekcjach, a także w ofercie marek specjalizujących się w tworzeniu odzieży repro (odtwarzających jak najwierniej ubrania z epoki, często wykorzystując oryginalne wykroje). Lata 50. to także fasony sprzyjające wielu kobiecym sylwetkom. Rozkloszowane spódnice czy sukienki pięknie podkreślają figurę, maskując często nielubiane partie ciała (biodra czy pupa).
Modele ołówkowe są megakobiece, tak samo jak dopasowane, krótkie sweterki oraz spodnie z wysokim stanem.
Lata 50. to oczywiście nie tylko New Look Christiana Diora oraz ołówkowe fasony. W tym czasie lansowano kilka wariantów linii ubioru: była także linia szeroka w postaci trapezu, linia prosta nawiązująca do wzorów z roku 1925 oraz jej wariant tzw. linia H. Pod koniec lat 50. pojawiła się także linia owalna.
Kapsułowa garderoba w stylu lat 50.
Na początku zacznij od bazy, czyli takich ubrań, które będziesz mogła bez problemu ze sobą zestawiać. Warto zdecydować się na kilka ulubionych kolorów i trzymać się ich dodając kolejne elementy do swojej garderoby retro. W przypadku tej dekady wybierz fason, w którym czujesz się najlepiej. Oczywiście możesz mieć modele rozkloszowane i ołówkowe. Lista, którą stworzyłam pozwoli ci zbudować bardzo dużą ilość stylizacji na co dzień. Wybrałam określoną ilość rzeczy, którą możesz dowolnie modyfikować.
Ja na przykład na początku w ogóle nie nosiłam spodni. Dopiero dużo później w mojej szafie pojawiły się spodnie z wysokim stanem, dżinsy oraz szorty. Nadal jednak to spódnice i sukienki stanowią 90% mojej garderoby. W twoim przypadku może być inaczej. Wszystko zależy od twojego stylu życia, wykonywanego zawodu etc. Inaczej będzie na co dzień ubierać się miłośniczka stylu retro pracująca np. w biurze, a inaczej ta, której praca wymaga np. większej aktywności fizycznej.
Poniższa lista stworzona została z myślą o sezonie jesienno-zimowym z uwzględnieniem moich kolorów
- 2-4 gładkie bluzki z rękawem 3/4 bądź krótkim (w kolorach czerwonym, czarnym, granatowym, białym)
- biała koszula w stylu retro
- sweter z dekoltem łódkowym bądź w serek (gładki)
- 1-2 krótkie kardigany (czarny, granatowy)
- 1 czarna sukienka na co dzień (dzianinowa - ołówkowa bądź ołówkowa)
- 2 spódnice ołówkowe
- 2 spódnice rozkloszowane
- 1 para spodni z wysokim stanem (dżinsy bądź cygaretki)
- dopasowany żakiet (w kolorze oraz z takiej tkaniny, który będzie mógł stworzyć komplet ze spódnicą)
- 3-5 sukienek codziennych (z rękawem 3/4 bądź długim) w ulubionych kolorach bądź wzorach
- 1 sukienka na wieczór
- 1 para sznurowanych botków (czarne, brązowe bądź bordowe)
- 2 pary czółenek (klasyczne + T-bar)
- 1 płaszcz rozkloszowany
- 1 halka petticoat
- 1 pas do pończoch + kilka par pończoch nylonowych
- 2 torebki na co dzień
- 1 torebka wieczorowa
- dodatki: nakrycia głowy (beret, kapelusz, pastylka, fascynator), rękawiczki w różnych kolorach (zamszowe lub skórkowe na co dzień, aksamitne bądź nylonowe na wieczór), paski w różnych kolorach, apaszki bądź etole, biżuteria, parasolka
Dobierając dodatki staraj się grupować je kolorystycznie. Zasada, którą odrzuca współczesna moda, czyli buty powinny pasować kolorem do torebki, dla fanki retro jest nadal aktualna. Pasować kolorystycznie mogą do siebie także nakrycia głowy, paski i rękawiczki. Oraz oczywiście biżuteria.
Jakie kolory dobrze razem wyglądają?
Ciemnoszary + czarny
Popielaty + czerwony
Popielaty + różowy
Popielaty + biały
Popielaty + niebieski
Żółty + orzechowy
Czerwony + niebieski
Czarny + biały
Czerwony + fiołkowy
Zielony + fiołkowy
Żółty + niebieski
Gdzie szukać ubrań w stylu lat 50. oraz vintage
Wszystko zależy od twojego budżetu, od tego czy lubisz zaglądać do secondhandów, czy wolisz zakupy online:
- secondhandy stacjonarne - w dużych miastach ciężko znaleźć coś ciekawego, ale w mniejszych można wygrzebać prawdziwe vintage perełki (zajrzyjcie na bloga Poli Loli)
- secondhandy online - od polskich po europejskie i światowe. Szukajcie na Ebay'u, zaglądajcie na Etsy
- pchle targi - organizowane w różnych miastach
- wyprzedaże garażowe
- ubrania w stylu lat 50. często obecne są w ofercie popularnych sklepów odzieżowych - raczej nie ma problemu by znaleźć ołówkową spódnicę czy buty typu T-bar
- marki retro specjalizujące się w stylu lat 50. Listę sklepów znajdziesz w postach na blogu (Lista sklepów z modą retro cz.1. Lista sklepów z modą retro cz. 2, Lista sklepów z modą retro cz. 3, Polskie marki w stylu retro)
Dziękuję bardzo za ten wpis! ☺️ mam ochotę na zmianę garderoby na lata 50te.. Nie wiedziałam od czego zacząć, dzięki! ☺️
OdpowiedzUsuńDobrze, a co zimą?jakie buty: kozaki?
OdpowiedzUsuńW latach 50. kobiety nie chodziły w kozakach. Na czółenka nakładano coś na kształt obuwia ochronnego podbitego futerkiem. Rozwiązaniem mogą być botki z futerkiem.
UsuńA może mogłabyś mi pomóc w doborze żakietu. Mam sukienkę z dekoltem w łódkę i bez rekawow i nie bardzo mogę znaleźć cos fajnego do niej.
OdpowiedzUsuńLubię stary styl ubierania :)
OdpowiedzUsuńDo mnie najbardziej przemawia moda lat 70, podoba mi się styl boho, w tym sukienki we wzory etniczne, które są idealne na wakacje.
OdpowiedzUsuń