piątek, 28 lutego 2020

10 wystaw, które warto obejrzeć w 2020 roku

Unsplash.com

W tym roku sporo będzie się działo! Najwięcej w Londynie i Paryżu, ale warto odwiedzić także Kopenhagę i Hamburg. Wybrałam dla was najciekawsze wystawy o modzie, które warto odwiedzić w 2020 roku.


Wystawy o modzie w 2020 roku 


Mamy luty, więc nie o wszystkich planowanych w tym roku wystawach już coś wiadomo. Zebrałam informacje o tych największych i najciekawszych. Jeśli wiecie o czymś, czego nie znalazłyście na tej liście, dajcie znać w komentarzach albo na moim fanpage'u.

Wystawy o modzie 2020 - Londyn 


Kimono: Kyoto to Catwalk
Gdzie: V&A Museum
Kiedy: 29.02. - 21.06.2020
V&A

To pierwsza tak duża wystawa w Europie poświęcona kimono. Wśród prezentowanych obiektów będzie można podziwiać niezwykle rzadkie eksponaty z XVII i XVIII wieku. Wystawa pokazuje również, w jaki sposób współcześni projektanci oraz kostiumografowie wykorzystują potencjał tkwiący w kimonie i na nowo interpretują jego ponad 800-letnią historię. Wśród zgromadzonych na wystawie obiektów oglądać można będzie m.in. kostium Obi-Wan Kenobi z trzeciej części "Gwiezdnych Wojen", kimona zaprojektowane dla Madonny czy Björk, a także współczesne projekty.

Cecil Beaton’s Bright Young Things
Gdzie: National Portrait Gallery
Kiedy: 12.03. - 07.06. 2020
Cecil Beaton

Ekscentryczne i pełne przepychu lata 20. oraz 30. w obiektywie słynnego brytyjskiego fotografa Cecila Beatona, ukazują życie ówczesnej socjety, artystów i przedstawicieli awangardy.

Zobacz też: sześć rzeczy, które uwielbiam w latach 30.

Bags: Inside Out
Gdzie: V&A Museum
Kiedy: 25.04.2020 - 03.01.2021


Na wystawie zgromadzono ponad 300 obiektów, dzięki którym będzie można prześledzić ewolucję torebki od XVI wieku do czasów współczesnych.

Alice: Curiouser and Curiouser
Gdzie: V&A
Kiedy: 27.06.2020 - 10.01.2021
V&A

Fantastyczna podróż do króliczej nory celebrująca 158-letnią historię fenomenu "Alicji z krainy czarów". Na wystawie zgromadzono ponad 300 obiektów, fragmentów filmów, dekoracji, kostiumów, muzykę - słowem wszystkich przejawów sztuki zainspirowanych magiczną krainą stworzoną przez Lewisa Carrolla. Wystawę zaprojektował Tom Piper, odpowiedzialny za genialne scenografie na potrzeby Royal Shakespeare Company.

Prada: Front and Back
Gdzie: The Design Museum
Kiedy: wrzesień 2020
 Pierwsza muzealna wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych współczesnych domów mody, którego historia sięga 1913 roku. Czego można się spodziewać? Oprócz wybranych kolekcji, dodatków czy perfum, kompleksowego spojrzenia na biznesowy sukces Prady.

Beautiful People: The Boutique in 1960s Counterculture
Gdzie: Fashion and Textile Museum
Kiedy: 03.07. - 04. 10.2020


Byłam w tym muzeum tylko raz, na wystawie poświęconej modzie lat 20., dlatego gorąco polecam tam zajrzeć. Tym razem kuratorzy skupiają się na londyńskich butikach z lat 60., które wyznaczały ówczesny kierunek w modzie. Biba, Granny Takes a Trip czy Apple to słynne butiki, w których ubierali się Beatlesi czy Jimmy Hendriks.

Zobacz też: minibarki z lat 60

Wystawy o modzie w 2020 roku - Paryż 


Christian Louboutin, Exhibition[niste]
Gdzie: Palais de la Porte Doreé
Kiedy: 26.02.- 26.07.2020


Na wystawie zaprezentowane zostały kultowe projekty z czerwoną podeszwą oraz modele z prywatnych kolekcji. Na uwagę zasługuje prezentacja fotografii projektu "Fetish" powstałych przy udziale Davida Lyncha.

Zobacz też: dlaczego zawsze chciałam być jak Audrey Horne z "Twin Peaks"

Harper’s Bazaar. Premier magazine de mode
Gdzie: Musée des Arts Décoratifs
Kiedy: 28.02.- 14.07.2020
Harper's Bazaar

Ponowne otwarcie słynnego Musée des Arts Décoratifs to okazja do prześledzenia 152-letniej historii modowego magazynu Harper's Bazaar. Na wystawie zgromadzono prace słynnych artystów, którzy współpracowali z amerykańskim żurnalem - Man Ray'a, Salvadora Dali, Andy Warhola, Richarda Avedona czy Petera Linderbergha. Wśród obiektów podziwiać będzie można 60 ikonicznych strojów Haute Couture i ready-to-wear,  które znalazły się na stronach magazynu.
Wystawa to również hołd złożony trzem niezwykłym kobietom, które miały ogromny wpływ na
kształtowanie wizerunku mody i designu - Carmel Snow, Alexey Brodovitch i Diany Vreeland.

Wystawy o modzie w 2020 roku - Kopenhaga 


Stranger Than Kindness: The Nick Cave Exhibition
Gdzie: The Black Diamond - Royal Danish Library
Kiedy: 23.03. - 03.10. 2020


Wystawa poświęcona życiu i twórczości Nicka Cave'a połączona z premierą książki "Stranger Than Kindness". Wśród zgromadzonych obiektów znajdą się grafiki, fotografie, ręcznie pisane teksty utworów, fragmenty filmów, literatura i prywatne artefakty artysty.

Wystawy o modzie 2020 - Hamburg 


Peter Lindbergh: Untold Stories
Gdzie: Museum für Kunst und Gewerbe
Kiedy: 20.06. - 01.11.2020


140 prac słynnego fotografa, od wczesnych lat 80. do ostatniej instalacji "Manifesto". Peter Lindbergh gromadził materiały do tej wystawy przez ponad dwa lata, przygotowania przerwała jego śmierć we wrześniu ubiegłego roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis